“Postaram się sprostać oczekiwaniom kibiców”. Poznajcie Maksima Sirotkina! (wywiad)

Sezon ligowy tuż, tuż dlatego nie zatrzymujemy się i przedstawiamy Wam kolejnego zawodnika, który będzie reprezentował barwy Włókniarza w rozgrywkach “U-24 Ekstraliga“. Maksim Sirotkin, bo o nim mowa, to 16-letni wychowanek Turbiny Bałakowo, uchodzący za jeden z największych talentów młodego pokolenia.

Warto zaznaczyć, że w latach 2019-2020 wywalczył on tytuł Indywidulanego Mistrza Rosji na miniżużlu, a w minionej kampanii taki sam triumf święcił w klasie 250cc. Zachęcamy do przeczytania poniższego wywiadu z naszym zawodnikiem.
__

Maksim, przede wszystkim witaj we Włókniarzu! Na samym początku chciałbym zapytać, jak rozpoczęła się twoja przygoda z żużlem?

Witam wszystkich! Moja przygoda z żużlem rozpoczęła się w wieku 12 lat. Wcześniej na motocyklu startował mój starszy brat Ivan. Obserwując go, zdecydowałem się namówić swoich rodziców właśnie na żużel.

Możesz zdradzić kulisy tego, jak znalazłeś się w naszej drużynie?

Mój trener ma wielu przyjaciół w Europie. Pewnego dnia dostał zapytanie dotyczące młodych zawodników, z którymi pracuje. We Włókniarzu postawiono na mnie. Jestem z tego powodu bardzo szczęśliwy i postaram się sprostać oczekiwaniom.

Rozgrywki U-24 będą w nadchodzącym sezonie nowością. Czy w związku z tym spodziewałeś się, że kluby z PGE Ekstraligi mogą zacząć się odzywać?

Wiedziałem, że w Polsce wystartują takie rozgrywki, jednak nie spodziewałem się podpisania kontraktu. To bardzo miłe, że kluby z najlepszej ligi były mną zainteresowane.

Na początku lutego świętowałeś swoje urodziny. Możesz powiedzieć, że podpisanie kontraktu w Polsce było spełnieniem jednego z Twoich marzeń?

To było jedno z moich głównych marzeń. Każdy sportowiec musi je mieć, a moje właśnie się spełniło.

Stawiasz przed sobą jakieś konkretne cele w Ekstralidze U-24?

Moim celem w Ekstralidze U-24 jest zdobywanie jak największej liczby punktów dla Włókniarza.

Myślisz, że takie rozgrywki ułatwią młodym zawodnikom przejście do tej “seniorskiej” PGE Ekstraligi?

Mam nadzieję, że takie zawody pomogą mi i innym młodym zawodnikom awansować do seniorskiej PGE Ekstraligi. Zresztą bardzo na to liczę.

Jesteś kolejnym zawodnikiem z Rosji, który będzie reprezentował barwy Włókniarza. W przeszłości byli to bracia Łagutowie, czy Emil Sajfutdinow. Miałeś może okazję z nimi porozmawiać?

Udało mi się porozmawiać z Emilem Sajfutdinowem podczas ceremonii wręczenia nagród w Moskwie. Emil pogratulował mi podpisania kontraktu, miło mi z tego powodu.

Któryś z tych żużlowców jest dla Ciebie wzorem do naśladowania?

Oczywiście Artiom Łaguta jest chyba najlepszym wzorem do naśladowania, szczególnie za jego zwycięstwo w cyklu Grand Prix. Dla mnie najważniejszym przykładem jest jednak polski zawodnik – Maciej Janowski.

W klasie 250cc sięgałeś po złote medale mistrzostw Rosji. W twojej dotychczasowej karierze jest to największe osiągnięcie?

W tej chwili jest to moje największe osiągnięcie, ale w przyszłości mam zamiar ciężko trenować i już niedługo zadowolić się kolejnymi sukcesami.

Miniony rok był dla Ciebie debiutem na “pięćsetkach”. Dostrzegasz różnice pomiędzy klasą 250cc a 500cc?

Oczywiście istnieją różnice pomiędzy tymi klasami. Za przykład mogą posłużyć silniki oraz same ustawienia motocykli. Istotna jest również różnica w prędkości, przez co jazda na większych motocyklach jest zupełnie inna. Dla mnie nie stanowi to jednak żadnego problemu.

Przejdźmy teraz do sezonu 2022. Kiedy planujesz odwiedzić Polskę, a przede wszystkim Częstochowę?

Planuję przylecieć do Polski na początku marca. Muszę poznać prezesa, trenerów oraz pozostałych zawodników.

W środowisku żużlowym jest taka opinia mówiąca, że zawodnicy z Rosji jeżdżą niezwykle widowiskowo. Myślisz, że tor w Częstochowie stanie się jednym z twoich ulubionych?

Bez treningów nie mogę jeszcze nic powiedzieć. Liczę, że wszystko będzie w porządku.

Na sam koniec, chciałbyś coś przekazać kibicom Włókniarza?

Pozdrawiam wszystkich kibiców Włókniarza! Przychodźcie na stadion i wspierajcie nas w każdym meczu. Ja postaram się Was zadowolić swoimi wynikami. Życzę dużo zdrowia i niech szczęście będzie zawsze Wami!
_

Na naszej stronie internetowej przeczytacie również wywiady z pozostałymi zawodnikami z kadry Włókniarza U-24:
Kajetan Kupiec
Jordan Jenkins
Mitchell Cluff
Andriej Rozaliuk