Nasi rywale – Platinum Motor Lublin

W okresie oczekiwania na ligowe zmagania powracamy z cyklem artykułów “Nasi rywale”. Przypomnijmy, że przedstawiamy w nich drużyny, z którymi Włókniarz będzie rywalizował w nadchodzącej kampanii w PGE Ekstralidze. W dzisiejszym, ostatnim już artykule przyjrzymy się drużynowemu mistrzowi Polski z ubiegłego sezonu – Platinum Motorowi Lublin, a naszym ekspertem będzie Rafał Dobrucki, szkoleniowiec żużlowej reprezentacji Polski.

W ubiegłym sezonie podopieczni trenera Macieja Kuciapy zrealizowali przedsezonowe założenia i obronili tytuł drużynowego mistrza Polski pokonując w wielkim finale zespół z Wrocławia. Obrońcy tytułu przez cały sezon prezentowali bardzo wysoką formę, a w kluczowym momencie sezonu próżno było szukać w składzie lublinian słabszych ogniw. Do ligowego złota drużynę poprowadził czterokrotny indywidualny mistrz świata, Bartosz Zmarzlik, który po raz kolejny okazał się najskuteczniejszym zawodnikiem całej PGE Ekstraligi osiągając średnią biegopunktową na poziomie 2.526. W czołowej dziesiątce listy klasyfikacyjnej znaleźli się ponadto Dominik Kubera oraz Jack Holder. Tuż za nimi uplasował się Fredrik Lindgren. Każdy z wymienionych żużlowców osiągnął średnią powyżej 2 punktów na bieg.

W sezonie 2023 z drużyną z Lublina spotkaliśmy się aż czterokrotnie – dwa spotkania w ramach fazy zasadniczej oraz dwa w półfinale fazy play-off. Za każdym razem z tych pojedynków zwycięsko wychodzili aktualni mistrzowie Polski.

Włodarze klubu z województwa lubelskiego byli zmuszeni dokonać kilku roszad w składzie z uwagi na zakończenie wieku juniora przez Mateusza Cierniaka oraz Dominika Kubery jeżeli chodzi o zawodnika do lat 24. W związku z powyższym z drużyną pożegnał się Jarosław Hampel. Niejako w jego buty wejdzie wspomniany Kubera, a żużlowcem U-24 będzie Cierniak. Zmianom uległa także formacja juniorska Platinum Motoru Lublin. Odszedł Kacper Grzelak, a w jego miejsce do drużyny sprowadzono najskuteczniejszego zawodnika zaplecza PGE Ekstraligi, Wiktora Przyjemskiego. Wychowanek Polonii Bydgoszcz stworzy duet z Bartoszem Bańborem.

Jeżeli chodzi o kadrę Platinum Motoru Lublin, nie doszło tutaj do żadnej większej rewolucji. Musiały zajść jakieś zmiany z uwagi na wiek poszczególnych zawodników. Na pewno siła rażenia aktualnych mistrzów Polski wciąż będzie bardzo duża, a celem kolejne złoto. W ubiegłym sezonie wydawać by się mogło, że lublinianie dość łatwo wygrali PGE Ekstraligę, ale to nie jest prawda. Na początku sezonu borykali się z pewnymi problemami, zwłaszcza na domowym torze, z którym były problemy. W trakcie sezonu również przytrafiła się chwilowa zadyszka, ale ostatecznie w kluczowym momencie wszyscy zawodnicy pojechali na miarę swojego potencjału. Myślę, że w 2024 roku Motor Lublin ponownie powalczy o tytuł. Formacja seniorska wygląda imponująco, a formacja młodzieżowa wcale nie gorzej. Do utalentowanego Bartosza Bańbora dołączył Wiktor Przyjemski, który był najlepszy na zapleczu PGE Ekstraligi. Przewiduję, że ten zawodnik udźwignie debiut w najwyższej klasie rozgrywkowej, choć na pewno nie będzie to zadanie proste. Ma jednak na tyle dużo doświadczenia i umiejętności, że jako junior może być jednym z najlepszych, a pewnie urwie wiele punktów także seniorom. 

Domowy obiekt Platinum Motoru Lublin zlokalizowany jest przy Alejach Zygmuntowskich. Jest jednym z najdłuższych torów w Polsce (382 metry). Na trybunach jednorazowo zasiąść może 9818 widzów.

Stadion przy Alejach Zygmuntowskich w Lublinie charakteryzuje się przede wszystkim tym, że jest długi, ma bardzo długie proste, co pozwala na bicie rekordów prędkości na motocyklu żużlowym. Dowód tego mogliśmy obejrzeć w ubiegłym sezonie. Z pewnością nawierzchnia ta stanowi handicap dla miejscowej drużyny, choć wiemy, że położenie obiektu nastręcza wielu problemów, zwłaszcza na początku sezonu. Z uwagi na podmokły teren, przygotowanie nawierzchni po zimie często się opóźnia. Cierpią na tym zawodnicy, ponieważ nie mają wielu okazji do odbycia treningów.

Kadra Motoru Lublin na sezon 2024:

Seniorzy:
🇵🇱 Dominik Kubera (24 l.)
🇵🇱 Bartosz Zmarzlik (28 l.)
🇦🇺 Jack Holder (28 l.)
🇸🇪 Fredrik Lindgren (38 l.)

U-24:
🇵🇱 Mateusz Cierniak (21 l.)

Juniorzy:
🇵🇱 Bartosz Bańbor (17 l.)
🇵🇱 Bartosz Jaworski (17 l.)
🇵🇱 Wiktor Przyjemski (18 l.)
🇵🇱 Szymon Wierzchowski (15 l.)* – uprawniony do startów od 13 maja 2024 roku

Trenerzy (sztab szkoleniowy):
🇵🇱 Maciej Kuciapa (48 l.)
🇵🇱 Jacek Ziółkowski (65 l.)

Medale (wszystkie lata w Drużynowych Mistrzostwach Polski):
Złote – 2
Srebrne – 2
Brązowe – 0

Wyniki w PGE Ekstralidze (od 2007 roku):
Zwycięstwa – 56
Remisy – 4
Porażki – 26

Ostatnie 5 sezonów:
2023 – 1. miejsce (PGE Ekstraliga)
2022 – 1. miejsce (PGE Ekstraliga)
2021 – 2. miejsce (PGE Ekstraliga)
2020 – 6. miejsce (PGE Ekstraliga)
2019 – 6. miejsce (PGE Ekstraliga)