Nasi rywale – Stal Gorzów 2023

Czas oczekiwania na sezon 2023 to idealny moment na powrót cyklu “Nasi rywale“. Przypomnijmy, że przedstawiamy w nim drużyny, z którymi Włókniarz będzie rywalizował w nadchodzącej kampanii w PGE Ekstralidze. W dzisiejszym artykule zaglądamy do obozu Stali Gorzów. W ocenie drużyny aktualnego wicemistrza Polski pomógł nam Bogusław Nowak, były żużlowiec oraz trener sportu żużlowego, przez większość kariery związany z gorzowskim klubem.

Drużyna prowadzona przez trenera Stanisława Chomskiego w minionej kampanii otarła się o drużynowe mistrzostwo Polski, w wielkim finale ulegając Motorowi Lublin. Droga Stali Gorzów do wielkiego finału nie była łatwa ze względu na kontuzje kluczowych zawodników w decydującej fazie rozgrywek. Po rundzie zasadniczej “stalowcy” zajmowali 3. miejsce z dorobkiem 20 punktów, na które złożyło się 8 zwycięstw oraz 6 porażek. W ćwierćfinale PGE Ekstraligi zdołali pokonać ekipę Apatora Toruń, a następnie w półfinale po heroicznej walce, sensacyjnie wyeliminowali Włókniarza Częstochowa. Pierwsze spotkanie w ramach rywalizacji o wielki finał na Stadionie im. Edwarda Jancarza w Gorzowie Wielkopolskim zakończyło się remisem 45:45. Niewiele osób przypuszczało, że Stal Gorzów zdoła uzyskać korzystny wynik w spotkaniu rewanżowym w Częstochowie. Stało się jednak inaczej. Również w pojedynku o złote medale napędzeni żużlowcy Stali byli o krok od sprawienia olbrzymiej niespodzianki. Ostatecznie jednak w dwumeczu nieznacznie lepsi okazali się faworyci zmagań, żużlowcy Motoru Lublin.

Najskuteczniejszym zawodnikiem gorzowskiej drużyny w ubiegłym sezonie naturalnie był indywidualny mistrz świata, Bartosz Zmarzlik, legitymujący się średnią bieg/pkt na poziomie 2.679, co uplasowało Polaka na 1. miejscu w zestawieniu. Pewnym punktem formacji seniorskiej był ponadto Martin Vaculik (2.270) oraz Anders Thomsen (2.046). Wyżej wymienionej trójce nie ustępował drugi z reprezentantów Polski, Szymon Woźniak (1.850). Ponadto żółto – niebieskich barw w sezonie 2022 bronili na pozycji u-24 Patrick Hansen (1.071) oraz młodzieżowcy – Oskar Paluch (od połowy trwania sezonu) i Mateusz Bartkowiak.

W trakcie listopadowego okienka transferowego w Stali Gorzów nie doszło do dużej liczby zmian, aczkolwiek jedna z nich zdecydowanie zasługiwała na miano spektakularnej. Po raz pierwszy w karierze bowiem na zmianę barw klubowych zdecydował się trzykrotny indywidualny mistrz świata, Bartosz Zmarzlik. W sezonie 2023 były kapitan Stali przywdzieje kewlar lubelskiego Motoru. Ponadto szeregi drużyny opuścił Patrick Hansen, który przeniósł się do rywalizującego na zapleczu PGE Ekstraligi ROWu Rybnik. W miejsce wspomnianego Zmarzlika do klubu z województwa lubuskiego dołączył Oskar Fajfer, a na pozycji u-24 o miejsce w podstawowym składzie rywalizował będzie fiński zawodnik Timi Salonen. Nowym kapitanem drużyny mianowano Martina Vaculika, na którego barkach w nadchodzącej kampanii spoczywać będzie odpowiedzialność za wynik sportowy. O ocenę potencjału drużyny zapytaliśmy naszego eksperta, Bogusława Nowaka.

Z pewnością nieoczekiwane odejście Bartosza Zmarzlika zmieniło układ sił w drużynie. Nie da się w żaden sposób zastąpić lidera takiego formatu, który w każdym meczu gwarantuje wysoką zdobycz punktową. Uważam, że Stal Gorzów powinna skupić się w nadchodzącym sezonie na wygrywaniu spotkań na własnym torze, co pozwoliłoby na bezpiecznie utrzymanie się w PGE Ekstralidze, być może również na walkę o fazę play-off. Jest sporo niewiadomych. Jedną z nich jest dyspozycja Andersa Thomsena, którego osiągane wyniki będą miały olbrzymie znaczenie. Duńczyk wraca do ścigania po skomplikowanym urazie. Na ten moment trudno przewidzieć w jakiej będzie dyspozycji. Dobrym ruchem klubu było wyznaczenie Martina Vaculika na kapitana zespołu. Jestem przekonany, że odnajdzie się w tej roli, będzie miał korzystny wpływ na kolegów. Pewną niewiadomą, z przyczyn naturalnych jest również dyspozycja naszych juniorów. To są bardzo młodzi chłopcy, na których w tym roku spoczywać będzie dużo większa odpowiedzialność. Nowy nabytek Stali – Oskar Fajfer to z kolei zawodnik o bardzo dużym potencjale. Będzie to dla niego trudny rok, ponieważ PGE Ekstraliga to zupełnie inny poziom rywalizacji.

Jak wspomnieliśmy, w ubiegłym sezonie żużlowców Stali Gorzów nie oszczędzał pech związany z kontuzjami, urazami poszczególnych zawodników, które nierzadko wykluczały ich z jazdy na długie tygodnie.

Ubiegły sezon rzeczywiście obfitował w kontuzje. Martin Vaculik, Anders Thomsen, Szymon Woźniak, a także Oskar Paluch borykali się z urazami. Jeżeli Stal myśli o osiągnięciu zamierzonego celu, potrzeba także więcej szczęścia w kwestiach zdrowotnych. Żywię nadzieję, że tym razem uda się żużlowcom cało i zdrowo odjechać pełny sezon.

Stadion im. Edwarda Jancarza w Gorzowie Wielkopolskim w minionych rozgrywkach stanowił handicap miejscowej drużyny. Odnośnie specyfiki obiektu kilkoma zdaniami podzielił się z nami emerytowany zawodnik.

Przede wszystkim tym, co charakteryzuje gorzowski tor są dwa różne łuki, co często potrafi być zgubne dla rywali. Trudno bowiem dopasować sprzęt do nieregularnej nawierzchni. Nie jestem jednak w stanie przewidzieć, jak będą radzić sobie gorzowscy żużlowcy. Wiemy bowiem, że sporo nawierzchni dosypano, zmieniono także odrobinę geometrię tychże łuków. Im szybciej zawodnicy Stali Gorzów wyjadą na pierwsze treningi, tym na pewno lepiej. Wierzę w mistrzowski kunszt trenerski Stanisława Chomskiego, który nie raz już pokazał jak wykrzesać maksimum potencjału z drużyny.

Kadra ebut.pl Stali Gorzów na sezon 2023:

Seniorzy:
🇵🇱 Oskar Fajfer (28 l.)
🇵🇱 Szymon Woźniak (29 l.)
🇩🇰 Anders Thomsen (29 l.)
🇸🇰 Martin Vaculik (32 l.)

U-24:
🇵🇱 Wiktor Jasiński (22 l.)
🇳🇴 Mathias Pollestad (18 l.)
🇫🇮 Timi Salonen (21 l.)

Juniorzy:
🇵🇱 Mateusz Bartkowiak (20 l.)
🇵🇱 Oskar Hurysz (17 l.)
🇵🇱 Oskar Paluch (16 l.)
🇵🇱 Jakub Stojanowski (19 l.)

Trener:
🇵🇱 Stanisław Chomski (65 l.)

Medale (wszystkie lata w Drużynowych Mistrzostwach Polski):
Złote – 9
Srebrne – 15
Brązowe – 6

Wyniki w PGE Ekstralidze (od 2007 roku):
Zwycięstwa – 147
Remisy – 14
Porażki – 103

Ostatnie 5 sezonów:
2022 – 2. miejsce (PGE Ekstraliga)
2021 – 3. miejsce (PGE Ekstraliga)
2020 – 2. miejsce (PGE Ekstraliga)
2019 – 7. miejsce (PGE Ekstraliga)
2018 – 2. miejsce (PGE Ekstraliga).