Raport z Włókniarz Camp #4

W momencie wysyłania do Was kolejnego, czwartego już raportu z obozu #WłókniarzCamp, zawodnicy powoli szykują się na zasłużony odpoczynek. Kapryśna aura za oknem, która przywitała nas w sobotni poranek, nie miała większego wpływu na przygotowane atrakcje. Dzień tradycyjnie rozpoczął się od wspólnego spotkania na śniadaniu, po którym drużyna udała się do siłowni Calypso, gdzie pod okiem profesjonalnego trenera Biało-Zieloni odbyli trening na rowerkach stacjonarnych. Choć słowo “rowerek” brzmi dość banalnie i kojarzyć się może z relaksem, to o takowym z całą pewnością nie było mowy. Nasza drużyna dostała solidny wycisk. Wszyscy spisali się jednak wzorowo. Korzystając ze szkolnej skali ocen, każdy z uczestników porannego treningu dostał szóstkę, potwierdzając tym samym, że pod względem kondycyjnym pierwszy skład Włókniarza Częstochowa jest świetnie przygotowany i gotowy do rywalizacji w PGE Ekstralidze.

Dieta w życiu każdego sportowca odgrywa ogromną rolę, dlatego po ostrym wycisku na siłowni wróciliśmy do hotelu Arche w Częstochowie, aby zasiąść do wspólnego obiadu. Naładowanie baterii energetycznych było wręcz wskazane, bo tuż po posiłku i krótkim odpoczynku wyruszyliśmy w dobrze znaną nam drogę do Olsztyna, gdzie po raz drugi odbył się turniej w badmintona. Zawodnicy, którzy podczas śniadania przekomarzali się ze sobą i odgrażali się rewanżami za poprzednie pojedynki, stanęli na wysokości zadania. Nie wynik był w tym wypadku jednak najważniejszy a wspólnie spędzony czas w przyjaznej i radosnej atmosferze.

Najwyższa pora udać się więc do łóżek, bo już w niedzielę w ramach ostatniego dnia #WłókniarzCamp odbędzie się punkt kulminacyjny programu, czyli Live Cooking.

Organizatorami wydarzenia się Arche Hotel Częstochowa oraz Włókniarz Częstochowa. Pierwsze takie wydarzenie zorganizowaliśmy w lutym 2020 roku. Dochód ze sprzedaży biletów oraz fartuchów kuchennych z podpisami gwiazd w całości został przekazany na rehabilitację byłego żużlowca – Kamila Cieślara.

Tegoroczne wydarzenie będzie więc 2. edycją i odbędzie się 12 marca, o godzinie 16:00 w hotelowej restauracji Arche Vita. Tym razem Arche Hotel i Włókniarz połączą siły, aby wesprzeć młodego sportowca – Oliviera Dłubałę, który walczy z nowotworem złośliwym. Olivier jest leczony w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. Przyjmuje chemię według protokołu oraz dodatkową, bardzo kosztowną chemię celowaną, która nie jest refundowana przez NFZ, ale znacznie zwiększa jego szanse na wyleczenie. Więcej informacji – TUTAJ.

Podczas gotowania zawodnikom oraz trenerowi Włókniarza będą asystować: Tomasz Jakubiak, czyli niesamowicie charyzmatyczny kucharz i dziennikarz kulinarny, a także szef kuchni Arche Vita – Mirek Kała wraz ze swoją ekipą. Imprezę poprowadzi z kolei jeden z najpopularniejszych komentatorów żużlowych – Tomasz Dryła!