Nasi rywale: ZOOleszcz GKM Grudziądz

W cyklu “Nasi rywale” pragniemy przedstawić Wam drużyny, z którymi Włókniarz będzie rywalizował w PGE Ekstralidze w sezonie 2022. Po Arged Malesie Ostrów i Apatorze Toruń czas na ZOOleszcz GKM Grudziądz.

Minioną kampanię w PGE Ekstralidze ekipa z Grudziądza zakończyła na 7. miejscu, które gwarantowało pozostanie w elicie. “Gołębie” uzbierały na swoim koncie 7 “oczek”, na które złożyły się 2 zwycięstwa i 3 remisy. W kontekście utrzymania w lidze kluczowy dla grudziądzan okazał się domowy mecz z Włókniarzem, który zakończył się dla gospodarzy zwycięstwem 48:42. Z kronikarskiego obowiązku przypomnijmy, że bonus powędrował wtedy do Częstochowy (w dwumeczu 96:84 dla Włókniarza).

W trakcie sezonu 2021 zdecydowanie najjaśniejszą postacią w drużynie GKM-u był doskonale znany w Częstochowie – Nicki Pedersen. Doświadczony Duńczyk zakończył zmagania ze średnią biegową na poziomie 2,029. Jego najlepszy mecz przypadł na 2. kolejkę, kiedy to w Zielonej Górze zapisał przy swoim nazwisku 16 punktów w 6 startach. Według statystyk drugim najlepszym zawodnikiem “Gołębi” był Przemysław Pawlicki ze średnią 1,634. Ponadto barwy GKM-u reprezentowali jeszcze: Kenneth Bjerre (1,591), Krzysztof Kasprzak (1,489), Norbert Krakowiak (1,306), Mateusz Bartkowiak (0,872), Denis Zieliński (0,806), Roman Lachbaum (nieklasyfikowany – 1,571), Seweryn Orgacki (nieklasyfikowany – 0,300), Miłosz Wysocki (nieklasyfikowany – 0,000) oraz Paweł Miesiąc, który dołączył do zespołu w ramach wypożyczenia z Unii Tarnów (nieklasyfikowany – 1,300).

Po zajęciu 7. miejsca szefostwo grudziądzkiego klubu postanowiło dokonać kilku zmian w składzie. Listopadowe okienko transferowe sprawiło, że do GKM-u dołączyli: Wadim Tarasienko, Frederik Jakobsen oraz Kacper Pludra (wypożyczenie z Unii Leszno). Kadrę wzmocniło również szerokie grono zawodników “U-24” (Nicklas Aagaard, Emil Breum, Jason Edwards, Rasmus Pedersen, Chris Waenerstroem). Z klubem pożegnali się zaś: Kenneth Bjerre i Roman Lachbaum (obaj Polonia Bydgoszcz), Paweł Miesiąc (Stal Rzeszów), a także Denis Zieliński (Apator Toruń).

Dla wielu ekspertów zagadką wydaje się dyspozycja Wadima Tarasienki. Rosjanin dotychczas nie miał okazji ścigać się w najlepszej lidze świata. Nieco więcej o widowiskowo jeżdżącym zawodniku urodzonym w Suchodole może powiedzieć obecny trener Włókniarza Częstochowa – Lech Kędziora, który pracował z żużlowcem w Polonii Bydgoszcz.

Myślę, że Wadimowi niczego mu nie brakuje. Jest dobrze przygotowany do startów w Ekstralidze zarówno pod kątem fizycznym, jak i mentalnym. Ponadto ma bardzo dobrych mechaników, więc jego sprzęt jest z najwyższej półki. Widać, że jako zawodnik z roku na rok się rozwija, a wyniki, które notował w Bydgoszczy, pozwoliły mu myśleć o zmianie ligi.

Mecz pomiędzy GKM-em a Włókniarzem w sezonie 2021.

Jednym z atutów grudziądzkiego zespołu jest z całą pewnością tor przy ulicy Hallera 4, który sprawił już niejednej ekipie sporo trudności. Najlepiej przekonali się o tym aktualni mistrzowie Polski, czyli Betard Sparta Wrocław. “Spartanie” (osłabieni brakiem Taia Woffindena), przegrali w minionym sezonie w Grudziądzu 44:45. Co o grudziądzkiej nawierzchni sądzi z kolei nasz trener?

– Jeśli chodzi o tor, to wszystko najlepiej obrazują wyniki drużyn, które przyjeżdżały do Grudziądza. Prawda jest taka, że każdy tor jest okrągły i trzeba przyjąć takie warunki, jakie są przygotowane przez gospodarzy.

– Nadchodzący sezon powinien być dla grudziądzan nieco “lżejszy” niż poprzedniMyślę, że drużyna Janusza Ślączki na pewno będzie walczyć o jak najlepsze miejsce w lidze.

Patrząc na ostatnie spotkania Włókniarza i GKM-u należy zaznaczyć, że niemal każde z nich obfitowało w ogromne emocje. Częstochowscy kibice na pewno pamiętają mecz z 2018 roku, kiedy to Leon Madsen swoim brawurowym atakiem zapewnił naszej drużynie awans do fazy play-off (WIDEO). W tym samym sezonie, ale w 1. kolejce 18 punktów w 6 startach wywalczył w Grudziądzu Fredrik Lindgren.

“Lwy” z GKM-em w nadchodzących rozgrywkach zmierzą się co najmniej dwukrotnie w rundzie zasadniczej. Spotkanie na Arenie zielona-energia.com zaplanowano na 20 maja (6. kolejka), a rewanż w Grudziądzu na 18 czerwca (9. kolejka).

Kadra ZOOleszcz GKM-u Grudziądz na sezon 2022:

SENIORZY:
?? Krzysztof Kasprzak (37 l.)
?? Przemysław Pawlicki (30 l.)
?? Nicki Pedersen (44 l.)
?? Wadim Tarasienko (27 l.)

U24:
?? Nicklas Aagaard (16 l.)
?? Emil Breum Ankersen (20 l.)
?? Jason Edwards (20 l.)
?? Frederik Jakobsen (23 l.)
?? Norbert Krakowiak (22 l.)
?? Rasmus Pedersen (18 l.)
?? Chris Waennerstorm (18 l.)

JUNIORZY:
?? Kacper Łobodziński (17 l.)
?? Seweryn Orgacki (16 l.)
?? Kacper Pludra (19 l.)
?? Wiktor Rafalski (16 l.)
?? Kacper Warduliński (16 l.)
?? Miłosz Wysocki (17 l.)

TRENERZY:
?? Janusz Ślączka (50 l.)
?? Robert Kościecha (trener młodzieży, 44 l.)