Historia Włókniarza – część XXXII (2018-2019)

W naszym dziale Historia pojawiła się najnowsza część, która przybliża ostatnie 2 sezony w wykonaniu drużyny Włókniarza Częstochowa. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z tekstem, który specjalnie dla Państwa przygotowali: Marek Soczyk oraz Rafał Piotrowski.

Część XXXII (2018-2019) – Włókniarz wraca od walki o medale

Przed sezonem 2018 CKM Włókniarz zaprezentował swoim fanom zawodników, którzy mogli wzbudzać spore nadzieje na dobry wynik. Skład wyglądał następująco: Leon Madsen (kapitan zespołu), Fredrik Lindgren, Matej Zagar, Adrian Miedziński, Michał Gruchalski, Tobiasz Musielak, Andreas Lyager, Bartosz Świącik, Adrian Woźniak, Mateusz Świdnicki.

Potyczki sparingowe zakończone zwycięstwami z ROW Rybnik, Motorem Lublin, czy dwukrotnie z Wybrzeżem Gdańsk oraz doskonałe występy turniejowe Madsena, Lindgrena, Zagara spowodowały zdecydowanie większe zainteresowanie sezonem.

Inauguracyjne spotkanie o ligowe punkty odbyło się w Grudziądzu, a zakończyło wynikiem 45:45. Bezkonkurencyjny był Lindgrem, który w sześciu startach zgromadził komplet punktów. Druga runda, rozegrana w Częstochowie to zwycięstwo nad Unią Tarnów 54:36. Na torze w Zielonej Górze zaliczono minimalną wygraną 46:44, natomiast zwycięstwo 49:41 nad Spartą Wrocław to wynik 4 rundy. Coraz częściej komentatorzy zaczynają twierdzić „Lidgren porusza się na torze z kosmiczną prędkością”. Coś w tym jest gdyż jeszcze dwukrotnie uzyskuje komplety punktów, a jego mijanki na torze wyglądają fantastycznie. Porażka 37:53 w Lesznie i w identycznym stosunku na torze w Gorzowie oraz zwycięstwo 49:41 z Get Well Toruń zakończyły półmetek rozgrywek. Cztery zwycięstwa, jeden remis i dwie porażki to dobra zapowiedź drugiej fazy mistrzostw Polski. W drugiej części sezonu liderowanie zespołowi przejmuje Leon Madsen.

Takie wyniki musiały spowodować, że średnie liczby obecności kibiców na stadionie wyniosły nasz klub na szczyt statystyk. Jak się okaże po sezonie to właśnie Częstochowie przypadł rekord 17.000 kibiców na mecz i średnia sezonu 13.000.

Mecze rozgrywane na SGP Arenie Częstochowa w sezonie 2018 znów zaczęły przyciągać na trybuny rzesze kibiców.

Tymczasem po przegranej w Toruniu 50:40 Włókniarz zwycięża na własnym torze Stal Gorzów i lidera – Unię Leszno odpowiednio 49:41 i 47:43. We Wrocławiu i Tarnowie nie jesteśmy w stanie zdobyć punktów i ulegamy 48:42 oraz 51:39. W obu tych spotkaniach uzyskujemy za to dwa bonusy. Komplet 3 punktów przynosi częstochowianom zwycięstwo z Zieloną Górą 52:38, a ostatnia potyczka w rundzie zasadniczej z Grudziądzem kończy się, podobnie jak na wyjeździe, podziałem punktów.

Tak przedstawia się tabela Ekstraligi po sezonie zasadniczym:

M

Drużyna

M

Bon

Pkt

+/-

1.

Fogo Unia Leszno

14

7

29

+168

2.

Cash Broker Stal Gorzów

14

4

21

+43

3.

forBET Włókniarz Częstochowa

14

3

19

+2

4.

Betard Sparta Wrocław

14

3

19

+54

5.

Get Well Toruń

14

5

18

-19

6.

MRGARDEN GKM Grudziądz

14

2

12

-86

7.

Falubaz Zielona Góra

14

2

10

-64

8.

Grupa Azoty Unia Tarnów

14

0

10

-98

Zwycięzca sezonu zasadniczego – Fogo Unia Leszno zmierzyła się w półfinałach play-off z Betard Spartą Wrocław. Drugą parę tworzyły forBET Włókniarz Częstochowa i Cash Broker Stal Gorzów.

Włókniarze przegrali niestety obydwa spotkania z Gorzowem: 41:49 i 39:51. W walce o brązowe medale zespół z Wrocławia zwycięża z częstochowianami 51:39, a w rewanżu Lwy wygrywają 49:41. Ostatecznie brąz trafia do Sparty.

Kolejność końcowa:
1. Fogo Unia Leszno
2. Cash Broker Stal Gorzów
3. Betard Sparta Wrocław
4. forBET Włókniarz Częstochowa
5. Get Well Toruń
6. MRGARDEN GKM Grudziądz
7. Falubaz Zielona Góra
8. Grupa Azoty Unia Tarnów

Drużyna Unii Tarnów została zdegradowana do 1 ligi, do Ekstraligi awansował Speed Car Motor Lublin.

Drużyna Falubazu Zielona Góra rozegrała baraż z ROW Rybnik. Dwumecz zakończył się sukcesem Falubazu, który pozostał w Ekstralidze.

Punkty w sezonie 2018 zdobyli: Leon Madsen 237, Fredrik Lindgren 191, Matej Zagar 135, Adrian Miedziński 148, 77, Tobiasz Musielak 71, 5, Bartosz Świącik 12, Adrian Woźniak 2, Mateusz Świdnicki 1, Dominik Majchrzak Ns, Rafał Szombierski Ns.

Adrian Miedziński i Tobiasz Musielak wywalczyli brązowy medal Mistrzostw Polski Par Klubowych na torze w Ostrowie Wlkp.

Michał Gruchalski zajął piąte miejsce w finale Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski, a zwycięstwem zakończył Otwarte Indywidualne Mistrzostwa Śląska.

Fredrik Lindgren wywalczył brązowy medal Indywidualnych Mistrzostw Świata, a Leon Madsen został mistrzem Europy 2018.

Jeszcze smutny obowiązek. 17 marca 2018 roku, po ciężkiej chorobie zmarł Zdzisław Jałowiecki, wieloletni zawodnik, trener, działacz i Prezes CKM Włókniarz natomiast 14 sierpnia zmarł Tomasz Jędrzejak, który reprezentował biało-zielone barwy w latach 2000-2001.

22 lutego 2019 roku w Hali Sportowej na Zawodziu prezentację drużyny Włókniarza na sezon 2019 rozpoczął Zenom Martyniuk śpiewając jeden ze swoich największych przebojów „Przez Twe oczy zielone…”, piosenkę adekwatną do barw klubowych i ubiorów licznie zgromadzonych na widowni kibiców. Pod wodzą Marka Cieślaka, szkoleniowca pracującego drugi sezon w Częstochowie, zaprezentowali się: Leon Madsen, Fredrik Lindgren, Matej Zagar, Adrian Miedziński, Paweł Przedpełski, Damian Dróżdż, Michał Gruchalski, Jakub Miśkowiak, Adrian Woźniak, Adrian Bialk, Bartłomiej Kowalski, Mateusz Świdnicki.

Podium 47. Memoriału im. Bronisława Idzikowskiego i Marka Czernego. Zawody zakończyły się triumfem Leona Madsena.

Inauguracja sezonu odbyła się 23 marca. 47 Memoriał Bronisława Idzikowskiego i Marka Czernego zgromadził na starcie interesującą stawkę zawodników. Turniej wygrał Leon Madsen przed Fredrikiem Lindgrenem i Grigorijem Łagutą.

Jeszcze w marcu rozegrane zostało kilka kontrolnych sparingów zakończonych ze Spartą Wrocław podziałem punktów (49:41 i 36:42) oraz zwycięstwem z Wybrzeżem Gdańsk 47:31.

Zawody pierwszej rundy Ekstraligi 5 kwietnia w Częstochowie to wygrana Włókniarza 47:43. Leon Madsen zdobywając 14 pkt. potwierdził doskonałe przygotowanie do sezonu. W Grudziądzu, mimo dobrej postawy Madsena i Lindgrena zwyciężyli gospodarze 47:43. Cztery kolejne rundy zakończyły się połowicznym sukcesem: zwycięstwa z Lublinem 52:38 i w Toruniu 51:39 oraz porażki z Lesznem 31:59 i Wrocławiem 41:49. W 7 rundzie Falubaz pokonał nasz zespół 49:41. W takich okolicznościach trudno zaliczyć pierwszą część sezonu do udanych, bilans to trzy zwycięstwa i cztery porażki.

Rewanże: z Zieloną Górą 51:39, na Dolnym Śląsku 34:56, w Lesznie 33:57, z Toruniem 52:38, remis z Motorem w Lublinie, z GKM 52:38 i jeszcze jeden remis w Gorzowie dały bardzo dobry bilans punktowy. Trzy zwycięstwa, dwa remisy oraz 5 punktów bonusowych przyniosły czwarte miejsce w tabeli oraz możliwość walki o medale w play-offach.

Tabela po rundzie zasadniczej

M

Drużyna

M

B

PKT

+/-

1.

FOGO UNIA Leszno

14

7

32

188

2.

BETARD SPARTA Wrocław

14

6

26

69

3.

STELMET FALUBAZ Zielona Góra

14

4

20

46

4.

forBET WŁÓKNIARZ Częstochowa

14

5

19

-24

5.

MRGARDEN GKM Grudziądz

14

3

16

-2

6.

SPEED CAR MOTOR Lublin

14

2

11

-54

7.

TRULY.WORK STAL Gorzów

14

0

11

-70

8.

GET WELL Toruń

14

1

5

-153

Półfinały zakończyły się dwukrotnym zwycięstwem 52:38 Unii Leszno nad Włókniarzem oraz wygraną Falubazu Zielona Góra 48:42 i w rewanżu Sparty Wrocław 56:34.

Walka o złoto zakończyła się ponownym sukcesem Unii Leszno, która we Wrocławiu pokonała Spartę 47:43 i u siebie przypieczętowała złoty medal rezultatem 59:31.

Brązowy medal wywalczył Włókniarz Częstochowa pokonując na swoim torze Falubaz 57:33 i ulegając w rewanżu 44:45.

Kolejność końcowa DMP 2019
1. FOGO UNIA Leszno
2. BETARD SPARTA Wrocław
3. forBET WŁÓKNIARZ Częstochowa
4. STELMET FALUBAZ Zielona Góra
5. MRGARDEN GKM Grudziądz
6. SPEED CAR MOTOR Lublin
7. TRULY.WORK STAL Gorzów
8. GET WELL Toruń

Get Well Toruń został zdegradowany do I ligi, a do Ekstraklasy awansował ROW Rybnik. W barażach Stal Gorzów pokonała Ostrów Wlkp. i pozostała w najwyższej lidze.

Punkty dla Włókniarza w sezonie 2019 wywalczyli: Leon Madsen 237, Fredrik Lindgren 169, Matej Zagar 154, Adrian Miedziński 101, Paweł Przedpełski 85, Damian Dróżdż 4, Michał Gruchalski 77, Jakub Miśkowiak 46, Adrian Woźniak Ns, Adrian Bialk Ns, Bartłomiej Kowalski Ns.

Brązowi medaliści Drużynowych Mistrzostw Polski 2019 – ekipa forBET Włókniarza Częstochowa. Stoją od lewej: prezes Michał Świącik, trener Marek Cieślak, kierownik drużyny Michał Finfa, Leon Madsen, Fredrik Lindgren, Matej Zagar, Adrian Miedziński, Paweł Przedpełski, Damian Dróżdż, Michał Gruchalski i Jakub Miśkowiak.

Po raz kolejny Częstochowa pobiła rekord obecności na zawodach ligowych. 16.500 wyniósł najwyższy wynik w meczu, a średnia 13.833 to znów pierwsze miejsce spośród klubów Ekstraligi.

W 60. rocznicę wywalczenia pierwszego w historii klubu tytułu Drużynowego Mistrza Polski Włókniarz Częstochowa powtórzył pozycję medalową, co prawda nie złotą ale wszystko przed nami…

Jakub Miśkowiak z kompletem punktów wywalczył na torze w Grudziądzu Brązowy Kask. Doskonały wynik powtórzył także zwyciężając w finale Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski przed Dominikiem Kuberą i Wiktorem Lampartem.

Jakub Miśkowiak, Michał Gruchalski i Bartłomiej Kowalski zdobyli brązowy medal w finale Młodzieżowych Mistrzostw Polski Par Klubowych. Złoty medal przypadł Falubazowi Zielona Góra, a srebro Motorowi Lublin.

Gruchalski zajął drugie miejsce, a Miśkowiak ósme w finale Srebrnego Kasku.

Polacy w składzie: Lampart, Cierniak, Trofimow, Miśkowiak, Kubera zostali Drużynowymi Mistrzami Europy Juniorów.

Jeszcze jeden, tym razem srebrny medal wywalczyli: Miśkowiak, Gruchalski, Kowalski i Świdnicki w cyklu rozgrywek o Drużynowe Mistrzostwo Polski Juniorów.

Michał Gruchalski znalazł się w składzie najlepszej młodzieżowej drużyny świata. Polacy na torze w Manchesterze wywalczyli złoty medal pokonując Wielką Brytanię, Danię i Australię.

W sezonie 2019 Leon Madsen osiągnął życiowy sukces. Duńczyk wywalczył bowiem srebrny medal Indywidualnych Mistrzostw Świata.

Leon Madsen wywalczył srebrny medal i został wicemistrzem świata 2019. Dodajmy, że mistrzem został Bartosz Zmarzlik – trzeci “Złoty” Polak w historii IMŚ.

Madsen zdobył także brązowy medal mistrzostw Europy 2019.

W październiku 2019, na zakończenie sezonu, trzej wychowankowie klubu – Patryk Kowalik, Kamil Król i Jakub Martyniak – uzyskali profesjonalne licencje żużlowe.

W roku 2019 pożegnaliśmy ludzi, dla których Włókniarz i żużel znaczył bardzo wiele. 18 czerwca zmarł Waldemar Ułamek, który przez wiele lat cieszył oko kibiców swoim wyjątkowym i bardzo widowiskowym pełnieniem funkcji kierownika startu. 7 lipca odszedł od nas Stefan Kwoczała, Indywidualny i Drużynowy Mistrz Polski z 1959 roku. Po przedwczesnym zakończeniu kariery zawodniczej był trenerem Włókniarzy i zespołu Gwardii Łódź. 19 lipca zmarł Karol Zagził, wieloletni fotograf klubowy oraz działacz klubu. Pełnił m.in. funkcję kierownika parku maszyn. 13 października zmarł przyjaciel Włókniarza i trener ogólnorozwojowy w 2016 roku – Tomasz Skrzypek.

I jeszcze kilka informacji dotyczących działalności Włókniarza w miniżużlu i w klasie 250 cc.

W związku z nowymi wymogami licencyjnymi po sezonie 2017 Włókniarz mocno rozszerzył swoją działalność w zakresie szkolenia młodzieży. Rozpoczęto bowiem prowadzenie zajęć w klasie 250cc oraz w kategoriach miniżużlowych: 85-125cc i 50cc.

W 2018 roku jako pierwszy w historii klubu licencję miniżużlową wywalczył Kacper Halkiewicz. Młodzik w debiutanckim sezonie startów zaliczył pierwsze oficjalne zawody, natomiast w 2019 roku wyrósł na jednego z czołowych jeźdźców naszego kraju w tej dziecięcej odmianie speedwaya. Jako jedyny reprezentant Polski nominowany został chociażby do startu w Indywidualnym Pucharze Europy 85cc. W niemieckim Gustrow 12-latek zajął czternastą lokatę.

Miniżużlowcy Bocar Włókniarza przed zawodami w Rybiku w 2019 roku. Stoją od lewej: Jakub Korkus, Alan Ciurzyński, Kacper Halkiewicz, Paweł Caban junior.

Oprócz Halkiewicza w 2019 roku barw Włókniarza Częstochowa w rozgrywkach miniżużlowych bronili również: Paweł Caban junior oraz Jakub Korkus. Na sam koniec sezonu kolejne licencje miniżużlowe wywalczyli: Alan Ciurzyński (syn Michała – byłego żużlowca naszego klubu), Patryk Chorążewski, Cezary Mercik oraz Bartosz Śmigielski.

W maju 2019 roku Włókniarz przejął w zarządzanie minitor przy ulicy Brzegowej. Po wykonaniu niezbędnych prac klub doprowadził do przyznania licencji PZM temu obiektowi, na którym przeprowadzono w sierpniu aż cztery oficjalne imprezy.

W połowie sezonu 2019 licencję w klasie 250cc uzyskał Franciszek Karczewski – utalentowany 13-latek z Kalisza. Pierwsze szlify zbierał w rozgrywkach Pucharu Ekstraligi 250cc, natomiast z bardzo dobrej strony pokazał się pod koniec sezonu w Indywidualnym Pucharze Polski 250cc., gdzie otarł się o podium, zajmując w końcowej klasyfikacji czwartą lokatę.

22 listopada odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo – Wyborcze Stowarzyszenia CKM Włókniarz podczas którego ponownie na funkcję Prezesa wybrano Michała Świącika.

Marek Soczyk i Rafał Piotrowski

Pozostałe części historii Włókniarza Częstochowa znajdziecie w dziale Historia na naszej stronie internetowej -> https://wlokniarz.com/historia/