Żużlowcy zdominowali plebiscyt na najpopularniejszego sportowca regionu

W piątek (8 lutego) Ratuszu Miejskim odbyła się uroczysta gala z okazji rozstrzygnięcia plebiscytu na najpopularniejszego zawodnika, trenera i działacza regionu częstochowskiego w 2018 roku. Został on zorganizowany przez  Regionalną Radę Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Częstochowie, Urząd Miasta oraz redakcje: Życia Częstochowy i Powiatu, Telewizji Orion.

Czołowe role w tegorocznym plebiscycie odegrali przedstawiciele forBET Włókniarza Częstochowa. W gronie najpopularniejszych działaczy znalazł się bowiem prezes naszego klubu: Michał Świącik, z kolei wśród trenerów nie zabrakło miejsca dla Marka Cieślaka. Dodatkowo do dziesiątki najlepszych sportowców regionu wybrano: Leona Madsena i Fredrika Lindgrena.

Laureaci plebiscytu:

Zawodnicy
1. Leon Madsen – Włókniarz Częstochowa – lider i kapitan forBET Włókniarza w PGE Ekstralidze – najsilniejszej żużlowej ligi świata. Razem z drużyną zajął czwartą pozycję i był drugim najskuteczniejszym zawodnikiem rozgrywek. Dodatkowo wywalczył tytuł Indywidualnego Mistrza Europy.
2. Andrzej Niewulis – RKS Raków – podstawowy zawodnik i kapitan aktualnego lidera Fortuna 1. Ligi. Andrzej Niewulis w 2018 rozegrał 34 spotkania na szczeblu 1. ligi. Wielokrotnie był wybierany do „jedenastki kolejki”, zarówno w Nice 1 Lidze i Fortuna 1 Lidze. Drużyna Rakowa, w której Andrzej Niewulis jest wiodącą postacią przewodzi obecnie rozgrywkom Fortuna 1. Ligi i jest na dobrej drodze do awansu do Lotto Ekstraklasy. Andrzej Niewulis w głosowaniu piłkarzy i trenerów na portalu sportowym Weszlo.com został wybrany najlepszym obrońcą rundy jesiennej Fortuna 1 Ligi. Ostatnio podczas Wielkiej Gala Tygodnika „Piłka Nożna” został uhonorowany statuetką w kategorii „Pierwszoligowiec Roku”.
3. Fredrik Lindgren – Włókniarz Częstochowa – lider forBET Włókniarza Częstochowa w sezonie 2018. Razem z drużyną wywalczył czwartą pozycję w PGE Ekstralidze – najsilniejszej lidze świata. Dodatkowo wywalczył brązowy medal Indywidualnych Mistrzostw Świata.
4. Michał Klimaszewski – Aeroklub Częstochowski – 23. Mistrzostwa Polski akrobacji szybowcowych – tytuł mistrza Polski w klasie advanced; Mistrzostwa Świata w Akrobacji Szybowcowej w Toruniu – tytuł mistrza świata w drużynie i II wicemistrza świata indywidualnie  w akrobacji szybowcowej w klasie advanced; 9 Mistrzostwa Świata Akrobacji Szybowcowych – Polska drużyna zdobyła srebro w klasie advanced.
5. Roksana Załomska – Klub Uczelniany AZS UJD – 3 medale w 4 Europejskich Igrzyskach Studenckich (w tym I miejsce); III miejsce drużynowo i III miejsce w grze mieszanej w Mistrzostwach Polski Seniorek w tenisie stołowym.
6. Marcin Szymański – Stow. Speedway Fan Club – potrójny mistrz Europy 2018, indywidualnie i drużynowo, kapitan reprezentacji narodowej, klubowy mistrz Europy – Lwy/Avia, zdobywca Drużynowego Pucharu Polski  i medalu Drużynowych Mistrzostw Polski.
7. Robert Parzęczewski – niezrzeszony – bokser, obronił tytuł mistrza Polski w wadze junior ciężkiej.
8. Jakub Jelonek – CKS Budowlani – mistrz Polski 2018 w chodzie sportowym na olimpijskim dystansie 50 km, wielokrotny reprezentant Polski, uczestnik Igrzysk Olimpijskich 2008 – Pekin, 2016 – Rio.
9. Arkadiusz Słomian – KS Wojownik Kłobuck – taekwon-do ITF, waga – 75 kg. Najważniejsze sukcesy 2018: 1 miejsce na Pucharze Europy w walkach do 75 kg juniorów Sibiu Rumunia; 1 miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów w walkach do 75 kg Kłobuck; 1 miejsce na Międzynarodowym turnieju Presov Open w walkach do 75 kg juniorów Presov Słowacja; 1 miejsce na międzynarodowym turnieju Masters Mazovia Cup w walkach do 78 kg seniorów Ciechanów; 3 miejsce w Mistrzostwach Polski Seniorów w walkach drużynowych.
10. 10. Karolina Dziura – Klub Sportowy Dragon Janów. Podopieczna trenera Jacka Wąchały została najlepszą juniorką 24 Mistrzostw Europy w Taekwon-do, które odbyły się w Mariborze na Słowenii. Indywidualnie wywalczyła dwa złote medale: w technikach specjalnych i w walkach do 60 kg. Do swojego dorobku dołożyła z koleżankami z kadry Polski: złoty krążek w drużynowych technikach specjalnych i brązowy w drużynowych walkach. Wcześniej w 25 Mistrzostwach Polski Taekwon-do Juniorów Młodszych, które odbyły się w Nowej Rudzie wywalczyła dwa tytuły: mistrzyni Polski w konkurencji walk indywidualnych do – 60 kg i mistrzyni Polski w konkurencji indywidualnych technik specjalnych.