Nasi rywale – Stal Gorzów

W cyklu “Nasi rywale” pragniemy przedstawić Wam drużyny, z którymi Włókniarz będzie rywalizował w PGE Ekstralidze w sezonie 2022. Dziś przyjrzymy się brązowym medalistom z ubiegłego sezonu, a więc drużynie Stali Gorzów.

Stal Gorzów ma za sobą bardzo udany sezon, a na szyjach zawodników oraz sztabu szkoleniowego zawisły brązowe krążki. W meczu o 3. miejsce Gorzowianie dość pewnie pokonali dotychczasowych dominatorów – Fogo Unię Leszno. Kapitanem drużyny prowadzonej przez Stanisława Chomskiego jest niezmiennie od lat dwukrotny indywidualny mistrz świata, Bartosz Zmarzlik. Gorzowianin od lat znajduje się w ścisłej czołówce jeżeli chodzi o postawę w PGE Ekstralidze. Sezon 2021 zakończył z rewelacyjną średnią biegopunktową na poziomie 2,650. Drugim z filarów gorzowskiej drużyny jest bez wątpienia Martin Vaculik. Słowak również od dawna prezentuje stabilną formę na wysokim poziomie. Nie inaczej było przed rokiem, ponieważ może on pochwalić się średnią na poziomie 2,209 bieg/pkt. Dwaj liderzy z prawdziwego zdarzenia to gwarancja wielu punktów w każdym spotkaniu.

W Gorzowie świetnie odnalazł się także Duńczyk, Anders Thomsen, będący jednym z wielu pewnych punktów w talii Stanisława Chomskiego. Nie zawiódł także Szymon Woźniak, na którego można liczyć zawsze, a zwłaszcza podczas domowych spotkań rozgrywanych na stadionie imienia Edwarda Jancarza w Gorzowie.

Gorzowianie w minionym sezonie bez najmniejszych problemów awansowali do fazy play-off, gdzie przyszło im rywalizować z rewelacją sezonu 2021, czyli Motorem Lublin. Nieoczekiwanie drużyna pod wodzą Stanisława Chomskiego przegrała pierwszy mecz na własnym obiekcie, co niemalże pogrzebało ich szanse na awans do wielkiego finału rozgrywek. Bartosz Zmarzlik i spółka nie złożyli jednak broni i na rewanż do Lublina udali się w bojowych nastrojach. Ostatecznie widowiskowe spotkanie w Lublinie zakończyło się zwycięstwem miejscowych w stosunku 47:43 (96:84 w dwumeczu), choć trzeba przyznać, że Stal Gorzów mogła z Lublina wyjechać z podniesioną głową, w dobrym nastroju przed starciem o brązowy medal. Dwumecz z Fogo Unią Leszno natomiast rozstrzygnął się w praktyce już po pierwszej “połowie” rywalizacji, ponieważ Gorzowianie pewnie pokonali byłych mistrzów Polski na ich terenie. Tydzień później przypieczętowali natomiast wywalczenie brązowych medali DMP.

Podczas trwania listopadowego okienka transferowego w drużynie Stali Gorzów zdecydowanie nie doszło do żadnej rewolucji kadrowej. Jedynym zawodnikiem, który pożegnał się z ekipą jest Rafał Karczmarz, który w sezonie 2022 będzie bronił barw Wilków Krosno. Najgłośniejszym transferem z kolei okazało się sprowadzenie Patricka Hansena, a także powrót z wypożyczenia Mateusza Bartkowiaka oraz Alana Szczotki. Stal Gorzów to swego rodzaju monolit, opierający się na 4 filarach w postaci Bartosza Zmarzlika, Martina Vaculika, Szymona Woźniaka oraz Andersa Thomsena. Pozostali zawodnicy, w tym formacja młodzieżowa ma za zadanie dorzucać kilka punktów, przechylając szalę zwycięstwa na korzyść drużyny.

Stadion imienia Edwarda Jancarza położony jest przy ul. Kwiatowej w Gorzowie Wielkopolskim. Jest to jeden z najkrótszych torów w PGE Ekstralidze, bowiem jego długość wynosi 329 metrów. Na trybunach podczas zawodów zasiąść może 17024 kibiców, a wszystko to dzięki imponującej koronie, czyniącej ów stadion jednym z najbardziej efektownych oraz nowoczesnych obiektów w Polsce. Przed sezonem nawierzchnia gorzowskiego toru została delikatnie zmodyfikowana. Zabieg ten w założeniach ma sprawić, że podczas poszczególnych biegów będzie więcej walki, a mijanki staną się łatwiejsze. Więcej o specyfice gorzowskiego obiektu do powiedzenia ma były indywidualny mistrz Polski, Szymon Woźniak.

_

Cóż, w porównaniu do pozostałych torów PGE Ekstraligi, nasz tor charakteryzuje się tym, że jest dość krótki, a łuki są ostrzejsze. To są główne różnice, które powodują, że na gorzowskim torze jeździ się troszeczkę inaczej, dzięki czemu wymagane są specjalne ustawienia oraz dopasowanie motocykli. Pomimo faktu, że jest to krótki tor, to dojazd do pierwszego łuku z kolei jest bardzo długi. Linia start/meta usytuowana jest w takim miejscu, że w pierwszy łuk wchodzi się z dużą prędkością. Wychodząc natomiast z drugiego łuku, praktycznie od razu wpadamy na metę.

Specyfika gorzowskiej nawierzchni sprzyja gospodarzom, ponieważ stosunkowo łatwo jest uzyskać atut własnego toru. Muszę przyznać, że obecne wymagania, a także rola komisarza toru skutecznie jednak utrudnia przygotowanie nawierzchni stricte pod atut drużyny (śmiech).

Ciekawostką na temat położenia stadionu imienia Edwarda Jancarza jest fakt, że znajduje się on bardzo blisko rzeki, co sprawia, że wilgotność w tym miejscu jest sporo wyższa. Sam teren również jest podmokły, co z kolei komplikuje odpowiednie przygotowanie nawierzchni. Tak naprawdę przygotowanie tego toru do ścigania należy podzielić na pół. Start oraz pierwszy łuk zazwyczaj znajdują sie w cieniu, co sprawia, że nawet pomimo braku opadów deszczu, często jest tam sporo wody. Przeciwległa prosta oraz drugi łuk z kolei są bardziej nasłonecznione i zazwyczaj jest tam sucho. Dodam do tego, że pierwszy łuk różni się geometrycznie od drugiego. Obecnie trwają jeszcze prace techniczno-konstrukcyjne nad nawierzchnią. Zmienić ma się delikatnie kąt nachylenia łuków oraz sama geometria. Zabieg ten ma na celu ułatwić zawodnikom poruszanie się po torze, a także sprawić, że będzie więcej walki podczas wyścigów. Nie miałem jeszcze okazji w tym roku potrenować na torze i szczerze mówiąc sam jestem bardzo ciekaw tych pierwszych jazd. Nie mogę się już doczekać.

_

Częstochowianie zmierzą się z drużyną Stali Gorzów tradycyjnie dwukrotnie podczas trwania fazy zasadniczej sezonu 2022. W pierwszej kolejności udamy się na mecz wyjazdowy do Gorzowa Wielkopolskiego 8 maja 2022 roku (5. runda PGE Ekstraligi). Mecz rewanżowy w ramach 10. kolejki zaplanowano z kolei na 26 czerwca 2022 roku. W minionym sezonie przebieg rywalizacji częstochowsko – gorzowskiej był nieoczekiwany. Drużyna Włókniarza Częstochowa wygrała na wyjeździe w Gorzowie Wielkopolskim 46:44, a następnie Gorzowianie zrewanżowali się na arenie zielona-energia.com wygrywając 51:39 i ostatecznie zgarniając punkty bonusowy.

Kadra Stali Gorzów na sezon 2022:

SENIORZY:
?? Anders Thomsen (28 l.)
?? Szymon Woźniak (29 l)
?? Bartosz Zmarzlik (27 l.)
?? Martin Vaculik (32 l.)

U24:
?? Markus Birkemose (19 l.)
?? Patrick Hansen (24 l.)
?? Wiktor Jasiński (22 l.)
?? Daniel Klima (20 l.)
?? Kamil Nowacki (22 l.)
?? Mathias Pollestad (18 l.)
?? Anders Rowe (20 l.)
?? Timi Salonen (21 l.)

JUNIORZY:
?? Mateusz Bartkowiak (19 l.)
?? Oskar Hurysz (17 l.)
?? Oskar Paluch (16 l.) – będzie uprawniony do startów od 6 czerwca 2022 r.
?? Kamil Pytlewski (19 l.)
?? Oliwier Ralcewicz (17 l.)
?? Alan Szczotka (21 l.)

TRENER
?? Stanisław Chomski (64 l.)