Nasi rywale – ebut.pl Stal Gorzów Wlkp.

W okresie oczekiwania na ligowe zmagania powracamy z cyklem artykułów “Nasi rywale”. Przypomnijmy, że przedstawiamy w nich drużyny, z którymi Włókniarz będzie rywalizował w nadchodzącej kampanii w PGE Ekstralidze. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się kolejnej drużynie – ebut.pl Stali Gorzów Wlkp., a naszym ekspertem będzie jeden z liderów gorzowskiej ekipy, Anders Thomsen.

W minionej kampanii podopieczni trenera Stanisława Chomskiego uplasowali się na 5. miejscu przegrywając dwumecz o awans do półfinałów z TAURON Włókniarzem Częstochowa. Postawę ebut.pl Stali Gorzów w 2023 roku mimo to można uznać za niespodziankę, ponieważ przed startem rozgrywek wielu ekspertów skazywało ich na porażkę i walkę o utrzymanie ligowego bytu. Tymczasem drużyna z województwa lubuskiego otarła się o walkę o medale, a forma poszczególnych zawodników była zadowalająca.

Motorami napędowymi formacji seniorskiej gorzowian przez cały sezon byli Martin Vaculik, Szymon Woźniak oraz wspomniany już Anders Thomsen. Słowak po raz pierwszy w swojej karierze zdobył medal indywidualnych mistrzostw świata, a Polak zdołał awansować do cyklu Speedway Grand Prix i w zbliżającym się sezonie będzie pełnoprawnym uczestnikiem elitarnych rozgrywek. Duńczyk natomiast przez cały sezon prezentował się bardzo dobrze, lecz pod koniec sezonu spotkał go ogromny pech i kontuzja, która wykluczyła go z jazdy na dłuższy okres czasu. Jedną z większych niespodzianek była postawa Oskara Fajfera, który powrócił do ścigania w PGE Ekstralidze po latach przerwy. Okazało się, że ten transfer okazał się “strzałem w dziesiątkę”, a zawodnik prezentował równą i wysoką dyspozycję dokładając cenne punkty w każdym spotkaniu.

Podczas listopadowego okienka transferowego w szeregach drużyny prowadzonej przez Stanisława Chomskiego nie doszło do wielu zmian. Wzmocniona została pozycja U-24, a to za sprawą zakontraktowania Jakuba Miśkowiaka, który przez kilka sezonów z powodzeniem zdobywał punkty dla Biało-Zielonych. W Gorzowie Wielkopolskim zajmie on miejsce Wiktora Jasińskiego.

– Transfer Jakuba Miśkowiaka to świetny ruch ze strony klubu. Obserwując jego jazdę na gorzowskim torze w ciągu kilku ostatnich lat, nie mogło być lepszego kandydata. Kuba to bardzo dobry zawodnik, który lubi techniczne nawierzchnie. Jestem przekonany, że będzie dla nas dużym wzmocnieniem. 

– Już w ubiegłym sezonie udowodniliśmy, że jesteśmy mocnym zespołem. To było okropne uczucie, gdy po moim upadku okazało się, że muszę zakończyć sezon przedwcześnie. Czułem się tak, jakbym zawiódł drużynę. Wydawało mi się, że w tamtym momencie byliśmy na tyle mocni, że któryś z medali udałoby się w pełnym składzie wywalczyć. W sezonie 2024 będziemy jeszcze silniejsi i bardziej zdeterminowani. Wzmocniona została pozycja U-24, a do tego nasi utalentowani młodzieżowcy będą bogatsi o kolejny rok doświadczenia. Jeśli dołożą cenne punkty, to jestem przekonany, że stać nas będzie na wiele

Stadion im. Edwarda Jancarza w Gorzowie Wielkopolskim jest jednym z najbardziej nowoczesnych obiektów na świecie. Jego długość wynosi 329 metrów, a z pozycji trybun mecze oglądać 15 tysięcy widzów. Przyjęło się, że jest to także jeden z trudniejszych torów w PGE Ekstralidze.

– Z pewnością tor w Gorzowie jest techniczny i niełatwy. Można się na nim dobrze nauczyć jazdy oraz panowania nad motocyklem. Jest stosunkowo krótki oraz wąski, co dla niektórych zawodników może stanowić problem, gdy ścigają się tutaj po raz pierwszy. Gorzowskiej nawierzchni oraz geometrii bliżej jest do torów skandynawskich aniżeli tych standardowych w Polsce.

Kadra ebut.pl Stali Gorzów Wlkp. na sezon 2024:

Seniorzy:
🇵🇱 Szymon Woźniak (30 l.)
🇵🇱 Oskar Fajfer (29 l.)
🇩🇰 Anders Thomsen (30 l.)
🇸🇰 Martin Vaculik (33 l.)

U-24:
🇵🇱 Jakub Miśkowiak (22 l.)
🇳🇴 Mathias Pollestad (19 l.)

Juniorzy:
🇵🇱 Oskar Paluch (18 l.)
🇵🇱 Denis Andrzejczak (15 l.)
🇵🇱 Mikołaj Krok (15 l.)
🇵🇱 Oskar Chatłas (16 l.)
🇵🇱 Piotr Piotrowski-Prędki (16 l.)
🇵🇱 Jakub Stojanowski (20 l.)
🇵🇱 Leon Szlegiel (16 l.)

Trenerzy (sztab szkoleniowy):
🇵🇱 Stanisław Chomski (66 l.)
🇵🇱 Piotr Paluch (53 l.)

Medale (wszystkie lata w Drużynowych Mistrzostwach Polski):
Złote – 9
Srebrne – 15
Brązowe – 6

Wyniki w PGE Ekstralidze (od 2007 roku):
Zwycięstwa – 154
Remisy – 16
Porażki – 110

Ostatnie 5 sezonów:
2023 – 5. miejsce (PGE Ekstraliga)
2022 – 2. miejsce (PGE Ekstraliga)
2021 – 3. miejsce (PGE Ekstraliga)
2020 – 2. miejsce (PGE Ekstraliga)
2019 – 7. miejsce (PGE Ekstraliga).