Zmarł Waldemar Miechowski!

Pewnego czerwcowego dnia 1946 roku Częstochowskie Towarzystwo Cyklistów i Motocyklistów zorganizowało na bieżni lekkoatletycznej stadionu w III Alei NMP wyścigi kolarskie. Z uwagi na niską frekwencję zawodników postanowiono, że zaprezentują się głównie motocykliści. Przeprowadzono najpierw wyścigi kwalifikacyjne, a następnie finał, do którego awansowali Stefan Sejfried i Waldemar Miechowski. Ostatecznie zwycięzcą został ten drugi, i mimo że stosował nieregulaminowe wówczas podpieranie się nogą na łukach, zatwierdzono klasyfikację. W taki oto sposób 16-letni wówczas Miechowski na motocyklu DKW zapoczątkował w naszym mieście wyścigi motocyklowe na torze.


Powstające w kraju liczne sekcje motocyklowe skłoniły w 1948 roku PZM do utworzenia ligi. Postanowiono utworzyć dwie ligi i drogą eliminacji podzielić drużyny. CTCiM rozpoczęło starty w II lidze. Zawody rozgrywane były jako trójmecze, a pierwszy ligowy zespół tworzyli: Marian Kaznowski, Bogdan Laskowski, Władysław Szulczewski i właśnie Waldemar Miechowski. Dziś niestety żegnamy ostatniego z tej „Wielkiej Czwórki”.


Waldemar Miechowski wraz z Włókniarzem Częstochowa był złotym medalistą Drużynowych Mistrzostw Polski 1959, członkiem kadry narodowej, reprezentantem Polski. Na żużlu startował do 1959 roku. Później był działaczem CKM Włókniarz oraz prowadził własną działalność gospodarczą.


Wystawa zorganizowana w Muzeum Częstochowskim – Gabinecie Wybitnych Częstochowian z racji 70-lecia sportu żużlowego w Częstochowie 2016 zorganizowana została ze szczególnym podkreśleniem roli Nestora naszego klubu pod wymownym tytułem: „Od Waldemara Miechowskiego wszystko się zaczęło…”.


Waldemar Miechowski zmarł w środę 2 czerwca 2021 roku. Miał 90 lat.

Ś.P. Waldemar Miechowski
urodzony 6 października 1930 r.
zmarł 2 czerwca 2021 roku.


Spoczywaj w Pokoju Wiecznym.

Marek Soczyk