Jason Doyle w kadrze biało-zielonych!

Zamknęliśmy kadrę forBET Włókniarza Częstochowa na sezon 2020 w PGE Ekstralidze! Z przyjemnością możemy poinformować, iż jako ostatni do zespołu biało-zielonych dołączył bowiem indywidualny mistrz świata z 2017 roku – Jason Doyle!

Urodził się 6 października 1985 roku w Newcastle. Pochodzi z żużlowej rodziny, gdyż ten sport uprawiał jego tata – Kevin. W związku z tym od najmłodszych lat obracał się w środowisku speedwaya i już jako trzylatek rozpoczął starty na mniejszych motocyklach. Był jednym z najlepszych miniżużlowców w Australii, ale w wieku dziesięciu lat porzucił ściganie w lewo na rzecz… baseballa.

Okazało się, że młody Jason miał smykałkę do tego sportu. Miał nawet wyjechać do Stanów Zjednoczonych, gdzie czekał na niego profesjonalny kontrakt. Na przeszkodzie stanęła jednak kontuzja barku, która jak się później okazało na zawsze wyeliminowała go z baseballa. Ostatecznie w wieku siedemnastu lat wycofał się z tego sportu i wrócił do speedwaya.

W 2005 roku opuścił Australię i zawitał do kolebki europejskiego żużla – Wielkiej Brytanii, gdzie debiutował w barwach Isle of Wight Islanders w rozgrywkach Premier League. Sezon później trafił natomiast już do wyższej klasy rozgrywkowej Elite League jako jeździec Poole Pirates.

Starty w Polsce zainaugurował w 2008 roku. Wystartował wówczas ośmiu pojedynkach w pierwszoligowym Kolejarzu Rawicz, zapisał na swoim koncie wraz z bonusami 59 oczek, co dało mu średnią biegopunktową rzędu 1,405. Kolejne sezony spędzał w klubach pierwszej i drugiej ligi. W latach 2009-2010 miał kontrakt w Starcie Gniezno, w 2011 roku reprezentował Polonię Piła, w 2012 ROW Rybnik, a w 2013 ponownie Kolejarz Rawicz.

Przełomowy w jego wykonaniu okazał się sezon 2014. Wówczas w barwach pierwszoligowego Orła Łódź wykręcił średnią biegopunktową rzędu 2,488 i stał się jedną z gwiazd rozgrywek. W tym samym roku wywalczył awans do prestiżowego cyklu Grand Prix. Przepustka do grona najlepszych żużlowców świata zaowocowała także jego kontraktem w PGE Ekstralidze. W rozgrywkach tych debiutował w barwach klubu z Torunia. Sezony 2016-2017 spędził w ekipie Falubazu Zielona Góra, natomiast ostatnie 2 lata przejeździł ponownie w zespole z Grodu Kopernika. W 2020 roku reprezentować  będzie z kolei ekipę forBET Włókniarza Częstochowa.

Pierwsze sukcesy na arenie międzynarodowej Jason Doyle odniósł w 2013 roku. Wówczas na torze w Pradze wspólnie z reprezentacją Australii wywalczył bowiem brązowy medal Drużynowego Pucharu Świata. Wynik ten powtórzył sezon później w Bydgoszczy. Z kolei w ostatnich rozgrywkach wywalczył trzecie miejsce w finale Speedway of Nations na stadionie w Togliatti.

W cyklu Grand Prix zadebiutował w 2015 roku. Wywalczył wówczas 114 punktów i sklasyfikowany został na wysokim – piątym miejscu. Wynik ten powtórzył sezon później. Miał jednak wtedy szanse na tytuł mistrzowski. Prowadził nawet w klasyfikacji przejściowej, ale ze względu na kontuzję musiał odpuścić dwie ostatnie rundy i plany o złotym medalu zmuszony był odłożyć na kolejny sezon. Upragniony tytuł indywidualnego mistrza świata zdobył ostatecznie w 2017 roku, a ostatnie 2 sezony kończył w klasyfikacji na siódmej pozycji. W sumie przez 5 lat startów w Grand Prix sześciokrotnie triumfował w poszczególnych turniejach, a 16 razy meldował się na podium.

Do jego żużlowego życiorysu warto dopisać triumf w Indywidualnych Mistrzostwach Australii w sezonie 2015.