Cieślak w Galerii Sław!

W Wielkanocny Poniedziałek na torze w Rzeszowie rozegrano mecz Polska – Reszta Świata. Podczas tego pojedynku odznaczono Marka Cieślaka. Obecny trener kadry narodowej oraz forBET Włókniarza, a zarazem jeden z najlepszych żużlowców w historii naszego klubu w uznaniu za jego dorobek sportowy wpisany został bowiem do Galerii Sław Żużlowej Reprezentacji Polski!

Urodził się 28 czerwca 1950 roku w Milanówku. Przez całą karierę zawodniczą, którą rozpoczął w 1968 roku, był wierny barwom Włókniarza Częstochowa. Już w pierwszym sezonie po wywalczeniu żużlowej licencji awansował do finału młodzieżowych indywidualnych mistrzostw Polski na torze w Lesznie, gdzie zajął bardzo wysokie, czwarte miejsce.

Notował błyskawiczne postępy i już w drugim roku startów był jednym z liderów biało-zielonych. Rozkwit jego kariery przypadł natomiast na połowę lat 70. ubiegłego stulecia, wówczas wywalczył bowiem aż pięć medali drużynowych mistrzostw Polski (jeden złoty, dwa srebrne i dwa brązowe). Ponadto w 1976 roku na owalu w Gorzowie Wielkopolskim wywalczył brązowy krążek mistrzostw Polski par klubowych. Z kolei srebro zawisło na jego szyi po finale indywidualnych mistrzostw Polski, który w 1975 roku rozegrano na dobrze mu znanym obiekcie pod Jasną Górą.

Jako jego największy sukces indywidualny w rozgrywkach krajowych można wskazać triumf w cyklu imprez o Złoty Kask w 1976 roku. Warto wspomnieć w tym miejscu, że te zawody w czasie kariery Marka Cieślaka były bardziej prestiżowe niż IMP i gromadziły na swoim starcie czołówkę polskich żużlowców. Kilka lat wcześniej, bo w 1969 roku, nasz bohater zajął natomiast drugie miejsce w Srebrnym Kasku.

Sześciokrotnie startował w finałach drużynowych mistrzostw świata, w których razem z reprezentacją Polski wywalczył aż cztery medale: dwa srebrne i dwa brązowe. Trzykrotnie awansował również do finałów indywidualnych mistrzostw świata.

Obok skutecznych występów w lidze polskiej ma na swoim koncie także regularne starty w Wielkiej Brytanii. Na Wyspach jeździł w latach 1977-78 w barwach White City Rebels. W swoim pierwszym sezonie spędzonym na obczyźnie wywalczył tytuł drużynowego mistrza Anglii.

Po zakończeniu kariery stał się cenionym szkoleniowcem. Zaczynał od swojego macierzystego klubu, który w 1993 roku wprowadził do pierwszej ligi. Z kolei trzy lata później ekipa Włókniarza pod jego wodzą sięgnęła po trzeci w historii klubu tytuł drużynowego mistrza Polski.

Z Lwami związany był do końca sezonu ‘97. Później pracował jeszcze z następującymi zespołami: Stalą Rzeszów (1998-99), Polonią Piła (2000), Spartą Wrocław (2001-2010), Falubazem Zielona Góra (2011, 2016-17), Unią Tarnów (2012-14) i Ostrovią Ostrów Wielkopolski (2015).  Szczególnie miło może wspominać lata: 2006 i 2011-12, gdyż wywczas prowadził swoje ekipy po złote medale DMP.

Marek Cieślak poza tym, że osiąga sukcesy w polskiej ekstralidze, od lat sprawdza się jako trener narodowej kadry Polski. Nasza reprezentacja pod jego wodzą wywalczyła wszak wiele złotych krążków w Drużynowym Pucharze Świata. Ponadto w 2018 roku razem z Biało-Czerwonymi sięgnął po brązowy medal w rywalizacji parowej – Speedway of Nations.

Przed startem sezonu ‘18 po dwudziestu latach przerwy jako szkoleniowiec powrócił do swojego macierzystego klubu i od razu z ekipą forBET Włókniarza Częstochowa zaliczył pierwsze sukcesy, wprowadził wszak biało-zielonych do rundy play-off PGE Ekstraligi, a dodatkowo w maju 2018 roku jego podopieczni sięgnęli po brązowy medal mistrzostw Polski par klubowych na owalu w Ostrowie Wielkopolskim.