Skrzypek trenerem ogólnorozwojówki!

W sobotę do sztabu szkoleniowego Eko-Dir Włókniarza na sezon 2016 dołączył Tomasz Skrzypek. Ikona sportów walki w naszym kraju odpowiedzialna będzie bowiem za kondycję częstochowskich zawodników.

W przeszłości Skrzypek miał już okazję współpracować z żużlowcami. Przez lata był wszak trenerem ogólnorozwojówki w Sparcie Wrocław.

– Moje pojawienie się w Częstochowie to głównie zasługa Pawła Kończyka z firmy Eko-Dir Recykling, która od niedawna jest sponsorem tytularnym Włókniarza. Później poznałem natomiast Michała Świącika, który jest prezesem tego klubu i nie ukrywam, że na początku byłem zaskoczony ich propozycją współpracy, gdyż nie wyobrażałem sobie, że mógłbym pracować w sporcie żużlowym poza Wrocławiem. Po pierwszych rozmowach zmieniłem jednak swoje zdanie. Włókniarz to przecież uznana marka i niezwykle utytułowany klub w Polsce i takiej propozycji nie można było po prostu odrzucić – mówi nowy trener ogólnorozwojówki w naszym klubie, Tomasz Skrzypek.

skrzypek_wspolpraca

Tomasz Skrzypek (drugi z lewej) w sezonie 2016 odpowiedzialny będzie za kondycję częstochowskich żużlowców. Na zdjęciu razem z prezesem Michałem Świącikiem, sponsorem Pawłem Kończykiem i trenerem Józefem Kaflem.

Nowy członek sztabu szkoleniowego obecny będzie w parku maszyn podczas tegorocznych spotkań Eko-Dir Włókniarza w Nice Polskiej Lidze Żużlowej. Pomoże także w przygotowaniach kondycyjnych naszych żużlowców do nowego sezonu.

– Przede wszystkim chcę przygotować drużynę do sezonu. Wbrew pozorom te przygotowania ruszyły już wcześniej. Trener, Józef Kafel z chłopakami pracuje już od początku grudnia ubiegłego roku. Mam więc już jakąś podbudowę w tym temacie. Teraz musimy natomiast skoncentrować się na takich sprawach, jak: reakcja prosta i złożona oraz wygenerowaniu mocy z chłopaków. W sezonie skupić będziemy musieli się z kolei nad podtrzymaniem ich dyspozycji. Wiadomo, że sezon jest długi i mogą nadejść momenty kryzysu. Zawodnicy muszą więc wiedzieć, jak się w nich zachowywać. Moja praca głównie będzie polegać nad koordynacją tego co robią żużlowcy, a w trakcie sezonu skupię się na ich regeneracji. Chodzi bowiem o to, aby całe rozgrywki przejechali w jednym kawałku i byli sprawni w każdym meczu – tłumaczy były kickboxer, a obecnie utytułowany trener sportów walki.

Tomasz Skrzypek swoją pracę we Włókniarzu rozpocznie 28 lutego. Wówczas w Złotym Potoku rozpocznie się bowiem tygodniowe zgrupowanie „biało-zielonej” drużyny.

– Będziemy mieli 2 jednostki treningowe dziennie o różnym charakterze. Obóz będzie w okresie, w którym będę chciał wygenerować przede wszystkim dynamikę. Będę chciał, żeby chłopcy poznali ćwiczenia, które będą wykonywać w trakcie sezonu, także w momencie, kiedy nie będą mieli mnie do dyspozycji. Obóz ma na celu polepszenie cech motorycznych zawodników, ale jego celem nadrzędnym będzie zintegrowanie całej drużyny. Musimy stać się jednym teamem. Poza tym nakreślimy wówczas także plan treningowy na cały sezon – kontynuuje Skrzypek.

Wrocławianin to ikona sportów walki w naszym kraju. Spośród jego najważniejszych osiągnięć warto przytoczyć chociażby pięć tytułów mistrza Polski w kickboxingu. Po zakończeniu czynnej kariery pozostał w tym środowisku i cały czas sprawdza się jako trener. Za osiągnięcia w tym temacie w plebiscycie “Gazety Wrocławskiej” otrzymał tytuł najlepszego szkoleniowca Dolnego Śląska 2013 roku. Czy wobec tego jego doświadczenie wyniesione ze sportów walki przydać może mu się podczas pracy z żużlowcami Włókniarza?

– W każdym sporcie profesjonalnym te przygotowania są praktycznie wspólne. Najważniejsze jest to, aby wygenerować moc. Te ćwiczenia są bardzo podobne, zarówno jeśli chodzi o sporty walki, jak i o żużel. W sportach walki występują zresztą bardzo podobne elementy jeśli chodzi o motorykę. Uważam więc, że zmieniając kilka szczegółów bardzo łatwo jest przeskoczyć z przygotowania zawodników sportów walki na inne dyscypliny. Ponadto z wykształcenia jestem trenerem interdyscyplinarnym. To nie są więc uprawnienia związane wyłącznie z kickboxingiem, ale również z innymi sportami – zakończył odpowiedzialny za kondycję częstochowskich żużlowców Skrzypek.