Historia częstochowskiej Gali Lodowej

13 lutego (sobota) po raz czternasty będziemy mogli obejrzeć żużlowe zmagania na lodzie, które na stałe wpisały się już w terminarz częstochowskich imprez sportowych. Początek zawodów, które odbędą się na lodowisku miejskim przy ulicy Boya-Żeleńskiego w Częstochowie, zaplanowano punktualnie na godzinę 17.00. Wstęp na nie będzie natomiast możliwy po zakupieniu biletu w cenie 15 złotych.

Historia lodowych gal w naszym kraju sięga 2001 roku i związana jest z Bydgoszczą, gdzie właśnie po raz pierwszy rozegrano tego typu zawody żużlowe w Polsce. Tradycję tę w mieście nad Brdą rozpoczął Jacek Gollob. Pomysł zaczerpnął od niego Sławomir Drabik i postanowił zorganizować podobny turniej na lodowisku w Częstochowie. Pierwsze tego typu zawody w naszym mieście zostały rozegrane w styczniu 2002 roku. Wzbudziły one ogromne zainteresowanie częstochowskich kibiców, którzy mimo mrozu dotrwali do końca. Zwycięzcą pierwszej częstochowskiej Gali Lodowej został Tomasz Gollob.

Żywa legenda Włókniarza postanowiła kontynuować tę tradycję i rok po roku organizowała żużlowy turniej na lodzie. Stała za przeprowadzeniem aż dwunastu  edycji i była niewątpliwie mistrzem częstochowskiego lodowiska. Drabik triumfował bowiem w tych zawodach aż siedmiokrotnie. Ostatnia zorganizowana przez „Slammera” dwunasta Gala Lodowa należała natomiast do jego syna, Maksyma Drabika. Wówczas we wspaniałym stylu zastąpił on w tych zawodach swojego ojca i mimo słabszego początku stanął na najwyższym stopniu podium.

Fragment trzynastej edycji częstochowskiej Gali Lodowej. Na prowadzeniu Artur Czaja.

Fragment trzynastej edycji częstochowskiej Gali Lodowej. Na prowadzeniu Artur Czaja.

Po przejściu do wrocławskiej Sparty Drabik junior otrzymał zakaz startów w tego typu imprezach. Jego ojciec doszedł więc do wniosku, że organizacja imprezy bez udziału w nich swojej latorośli nie ma najmniejszego sensu. W 2015 zapoczątkowaną przez Sławomira Drabika inicjatywę przejął jednak inny wychowanek Włókniarza, Hubert Łęgowik. Młodzieżowiec podjął się trudu zorganizowania Gali Lodowej dla kibiców, którzy jak co roku czekali na te zawody. Stały się one przecież dla nich urozmaiceniem „martwego” sezonu żużlowego. Budziły one jeszcze większe zainteresowanie kibiców, ponieważ kilka dni wcześniej Polski Związek Motorowy odebrał licencję Włókniarzowi i wydawać się mogło wówczas, iż będą to jedne z nielicznych imprez żużlowych, jakie w sezonie 2015 obejrzą częstochowscy fani.

Za zorganizowanie czternastej odsłony tej tradycyjnej już imprezy po raz pierwszy w jej historii odpowiedzialni będą włodarze Włókniarza Częstochowa. Na lodowisku przy ul. Boya-Żeleńskiego 13 lutego zobaczyć będzie można 13 czołowych zawodników krajowych w tej nietypowej odmianie speedwaya. Udział w Gali Lodowej o Puchar Prezydenta Miasta Częstochowy potwierdzili wszak m.in. tacy żużlowcy jak: Artur Czaja, Hubert Łęgowik, Mateusz Kowalczyk, czy też Adrian Miedziński.

Zawody składać będą się z piętnastu wyścigów: trzynastu podstawowych, repasażu dla zawodników z miejsc 3-6 oraz z wielkiego finału. W ostatniej gonitwie tradycyjnie wystartują dwaj najskuteczniejsi jeźdźcy po rundzie zasadniczej, a jej skład uzupełnią: zwycięzca oraz drugi zawodnik barażu.

Arbitrem Gali Lodowej o Puchar Prezydenta Miasta Częstochowy będzie Jan Banasiak. Zawody poprowadzi natomiast znany komentator sportowy, Tomasz Lorek.

Na zakończenie już dziś serdecznie zapraszamy na to żużlowe wydarzenie. Mamy nadzieję, że po raz kolejny tłumnie przybędziecie na te zawody i będziecie nieść głośnym dopingiem wszystkich zawodników, biorących udział w czternastej odsłonie lodowego ścigania w Częstochowie.

Triumfatorzy dotychczas rozegranych edycji częstochowskiej Gali Lodowej:

I edycja – 10.01.2002
1. Tomasz Gollob
2. Piotr Protasiewicz
3. Sławomir Drabik

II edycja – 07.12.2003
1. Sławomir Drabik
2. Piotr Dym
3. Mirosław Kowalik

III edycja – 11.12.2004
1. Sławomir Drabik
2. Sebastian Ułamek
3. Mirosław Kowalik

IV edycja – 17.12.2005
1. Sławomir Drabik
2. Sebastian Ułamek
3. Tomasz Jędrzejak

V edycja – 15.12.2006
1. Adrian Miedziński
2. Sebastian Ułamek
3. Sławomir Drabik

VI edycja – 15.12.2007
1. Piotr Świderski
2. Mateusz Kowalczyk
3. Tomasz Jędrzejak

VII edycja – 14.12.2008
1. Sławomir Drabik
2. Piotr Świderski
3. Mateusz Kowalczyk

VIII edycja – 23.01.2010
1. Sławomir Drabik
2. Adrian Miedziński
3. Michał Szczepaniak

IX edycja – 29.01.2011
1. Sławomir Drabik
2. Artur Czaja
3. Szymon Kiełbasa

X edycja – 21.01.2012
1. Sławomir Drabik
2. Adrian Miedziński
3. Artur Czaja

XI edycja – 19.01.2013
1. Piotr Świderski
2. Artur Czaja
3. Szymon Kiełbasa

XII edycja – 22.02.2014
1. Maksym Drabik
2. Marcin Sekula
3. Ronny Weis

XIII edycja – 21.02.2015
1. Artur Czaja
2. Sebastian Ułamek
3. Marcel Kajzer

podium_gala

Podium ostatniej odsłony lodowego ścigania w Częstochowie. Stoją od lewej: Sebastian Ułamek, Artur Czaja i Marcel Kajzer.