Wdrożono nowy system

Dzięki uprzejmości naszego sponsora, firmy KiM Group, Włókniarz Częstochowa w ostatnim czasie zainstalował, wdrożył i przeszkolił pracowników w zakresie obsługi programu GoNet CRM. Jest to rozbudowane narzędzie, które ułatwi funkcjonowanie klubu w sezonie 2016.

Print screen z systemu GoNet CRM

Print screen z systemu GoNet CRM

– Pomysł na wdrożenie tego systemu pojawił się tuż po podpisaniu przez nas umowy sponsorskiej z firmą KiM Group. Współwłaściciel przedsiębiorstwa, Krzysztof Gaweł dokładnie omówił wówczas wszelkie aspekty funkcjonowania jego firmy. Podczas rozmowy dłuższą chwilę poświęcił systemowi GoNet CRM. Możliwości programu wywarły spore wrażenie na prezesie Włókniarza, Michale Świąciku, który spytał się, czy mógłby on pomóc w funkcjonowaniu klubu żużlowego. Okazało się, że tak i że co więcej, GoNet CRM wykorzystywany jest już w sporcie. Z programu korzysta bowiem m.in. Wisła Kraków. Błyskawicznie zapadła więc decyzja o wdrożeniu system w naszym klubie – informuje menadżer Włókniarza, Michał Finfa.

Gonet CRM pomocny będzie nam w wielu aspektach działalności klubu.

– Jesteśmy pod wrażeniem funkcjonowania tego systemu i gorąco polecamy go wszelkim osobom, które posiadają własną działalność gospodarczą – przyznaje Finfa, który również wziął udział w szkoleniu z zakresu programu, i po chwili dodaje: – W naszym przypadku GoNet CRM będzie pomocny m.in. w zarządzaniu umowami sponsorskimi, prowadzeniu gospodarki magazynowej, a także przy stałym nadzorze klubowego budżetu.