Zmarł Zygmunt Malinowski

063 Z Malinowski(1)Bardzo przykra informacja dotarła do nas tuż przed Świętami Bożego Narodzenia. Z tego świata odszedł bowiem były zawodnik Włókniarza Częstochowa, Zygmunt Malinowski. Miał 76 lat.

Zygmunt Malinowski urodził się 5 kwietnia 1939 roku. Do sportu żużlowego trafił stosunkowo późno. Pierwszy raz z “Lwem” na piersi wystąpił wszak dopiero w 1964 roku, czyli w wieku 25 lat. Dosyć szybko przebił się jednak do podstawowego składu częstochowskiej drużyny i już od sezonu 1966 miał w nim niemal pewne miejsce. W tym samym roku wspólnie z kolegami z Włókniarza uzyskał awans do pierwszej ligi.

Szczególnie udane były dla niego sezony 1969-1970. W pierwszym z nich na pierwszoligowych torach uzyskał bowiem średnią rzędu 1,86 punktu na wyścig. Jego dobra jazda nie przełożyła się jednak na wynik drużyny, gdyż na koniec wspominanego roku Włókniarz zdegradowany został do drugiej ligi. Na zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej w naszym kraju Zygmunt Malinowski poprawił jeszcze swój wynik z poprzedniego sezonu i średnio zdobywał 2,06 „oczka” w każdym biegu. Skuteczniejszym od niego zawodnikiem w naszym zespole był wówczas wyłącznie sam Marek Cieślak. Również w 1970 roku przez kilka tygodni Malinowski był rekordzistą częstochowskiego toru. 4 okrążenia 398,5-metrowego owalu przy ulicy Olsztyńskiej pokonał w czasie 73,2 sekundy.

We Włókniarzu spędził całą swoją karierę, którą oficjalnie zakończył w 1973 roku. Wpływ na jego decyzję miał liczny napływ utalentowanej młodzieży do częstochowskiego klubu, która radziła sobie coraz śmielej i „wypychała” ze składu starszych kolegów.

Wszystkich Kibiców, którzy chcieliby uczestniczyć w ostatnim pożegnaniu Zygmunta Malinowskiego, informujemy, iż odbędzie się ono 5 stycznia 2016 roku w Parafii rzymskokatolickiej pw. św. Apostołów Piotra i Pawła przy ulicy Wręczyckiej 128/134 w Częstochowie. Nabożeństwo żałobne rozpocznie się o godzinie 12:00, a po nim nastąpi wyprowadzenie na Cmentarz przy ulicy Rocha w Częstochowie.

Cześć Jego Pamięci!