Nasi rywale – KS Apator Toruń

W okresie oczekiwania na ligowe zmagania powracamy z cyklem artykułów “Nasi rywale”. Przypomnijmy, że przedstawiamy w nich drużyny, z którymi Włókniarz będzie rywalizował w nadchodzącej kampanii w PGE Ekstralidze. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się brązowym medalistom z ubiegłego sezonu – drużynie KS Apator Toruń, a naszym ekspertem będzie prezenter telewizyjny stacji Eleven Sports – Marcin Kuźbicki.

W minionej kampanii w PGE Ekstralidze zespół z Torunia przeżywał swoje wzloty i upadki. Po nieudanym początku sezonu, problemach sprzętowych poszczególnych zawodników, ostatecznie drużyna prowadzona w drugiej części zmagań przez trenera Jana Ząbika zdołała wywalczyć brązowe medale DMP. Torunian do tego sukcesu poprowadził Emil Sajfutdinow, prezentujący przez cały czas trwania rozgrywek bardzo wysoką dyspozycję. Emil wypracował średnią biegopunktową na poziomie 2.443 zajmując 2. miejsce w klasyfikacji generalnej tuż za Bartoszem Zmarzlikiem. Drugą siłą napędową Apatora był Brytyjczyk Robert Lambert, który nie zawiódł w kluczowym momencie.

Skład KS Apatora Toruń nie uległ zmianie i do sezonu 2024 brązowi medaliści Drużynowych Mistrzostw Polski przystąpią w takiej samej formacji. W klubie postawiono na kontrakty długoterminowe. Do roszady doszło natomiast na stanowisku trenera pierwszej drużyny. Jana Ząbika zastąpi bowiem utytułowany szkoleniowiec Piotr Baron, który w ostatnich latach pełnił swoją funkcję w Lesznie. Kredyt zaufania otrzymał zawodnik U-24, Wiktor Lampart, który po uporaniu się z problemami na początku sezonu 2023, w dalszej jego części prezentował się bez zarzutu. Pod koniec kwietnia formację młodzieżową torunian wzmocni natomiast młody talent, Antoni Kawczyński.

Torunianie w ostatnich latach stali się częstochowskim “nemezis” w walce o brązowy medal DMP. Niewykluczone, że w tym roku sytuacja potoczy się podobnie, bowiem potencjał obu ekip wydaje się zbliżony. Główne wzmocnienie Apatora przed tym sezonem, co nie zdarza się w żużlu często, dotyczy nie zawodnika, a trenera. Przyjście Piotra Barona może pomóc oczyścić atmosferę, z którą w poprzednich latach bywało, delikatnie mówiąc, różnie. Jeszcze ważniejszym zadaniem dla nowego szkoleniowca będzie uczynienie z Motoareny atutu torunian. Na tym zadaniu poległo już wielu – ale jeżeli ktokolwiek ma tego dokonać, to najbardziej utytułowany trener ostatnich lat, wracający w rodzinne strony, wydaje się właściwym kandydatem.

Kadra KS Apatora Toruń na sezon 2024:

Seniorzy:
🇵🇱 Patryk Dudek (31 l.)
🇵🇱 Emil Sajfutdinow (34 l.)
🇵🇱 Paweł Przedpełski (28 l.)
🇬🇧 Robert Lambert (25 l.)

U-24:
🇵🇱 Wiktor Lampart (22 l.)

Juniorzy:
🇵🇱 Mateusz Affelt (18 l.)
🇵🇱 Krzysztof Lewandowski (19 l.)
🇵🇱 Antoni Kawczyński (16 l.)
🇵🇱 Oskar Rumiński (17 l.)
🇵🇱 Jakub Breński (16 l.)
🇵🇱 Borys Słomczewski (16 l.)

Trener:
🇵🇱 Piotr Baron (50 l.)

Medale (wszystkie lata w Drużynowych Mistrzostwach Polski):
Złote – 4
Srebrne – 7
Brązowe – 8

Wyniki w PGE Ekstralidze (od 2007 roku):
Zwycięstwa – 150
Remisy – 13
Porażki – 127

Ostatnie 5 sezonów:

2023 3. miejsce (PGE Ekstraliga)
2022 – 4. miejsce (PGE Ekstraliga)
2021 – 6. miejsce (PGE Ekstraliga)
2020 – 1. miejsce (eWinner 1. liga) – awans
2019 – 8. miejsce (PGE Ekstraliga) – spadek