Nasi rywale – Fogo Unia Leszno

W okresie oczekiwania na ligowe zmagania powracamy z cyklem artykułów “Nasi rywale”. Przypomnijmy, że przedstawiamy w nich drużyny, z którymi Włókniarz będzie rywalizował w nadchodzącej kampanii w PGE Ekstralidze. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się kolejnej drużynie – Fogo Unii Leszno, a naszym ekspertem będzie Piotr Mikołajczak.

W minionej kampanii drużyna prowadzona wówczas jeszcze przez trenera Piotra Barona uplasowała się na 6. miejscu w tabeli PGE Ekstraligi. Leszczynianie mieli swoje dobre momenty i trzeba przyznać, że nie omijał ich pech związany z kontuzjami kluczowych zawodników. Przez większą część sezonu wielokrotni mistrzowie Polski musieli radzić sobie bowiem bez Chrisa Holdera. Z urazami mierzyli się ponadto Grzegorz Zengota czy Janusz Kołodziej. Ostatecznie Fogo Unia Leszno zdołała awansować do fazy play-off, gdzie trafili na rozpędzoną Betard Spartę Wrocław i po walce ulegli wyżej notowanemu rywalowi.

Bezapelacyjnym liderem Unii Leszno był w 2023 roku Janusz Kołodziej, który sklasyfikowany został na 3. miejscu wśród najskuteczniejszych zawodników całej ligi. W 15 spotkaniach Polak wykręcił średnią biegopunktową na poziomie 2.333. Bardzo dobry sezon po powrocie do elity zanotował także Grzegorz Zengota (1.804 pkt/bieg).

Podczas listopadowego okienka transferowego w szeregach leszczyńskiej formacji doszło do kilku roszad. Do zespołu dołączyli bowiem Keynan Rew (powrót z wypożyczenia), Andrzej Lebiediew oraz Maksym Borowiak, który w minionych rozgrywkach zdobywał punkty dla Falubazu Zielona Góra. Z klubem pożegnali się natomiast Jaimon Lidsey, Chris Holder oraz Adrian Miedziński. Kadra Fogo Unii Leszno na czele z legendą klubu – Januszem Kołodziejem prezentuje się zatem obiecująco.

Wielu ekspertów spisuje Unię Leszno na straty i walkę o utrzymanie. Pamietajmy, że zaszły tam zmiany w sztabie szkoleniowym. Jest teraz Rafał Okoniewski, który nie tak dawno zsiadł z motocykla i na pewno będzie wartością dodaną w drużynie. Jeśli chodzi natomiast o zawodników – Janusz Kołodziej, Grzegorz Zengota i Bartosz Smektała stanowić będą o sile leszczyńskiej drużyny i powinni robić swoje punkty. Wydaje się, że dobrą drugą linią będzie Andrzej Lebiedew. Znak zapytania to zawodnik U-24 Keynan Rew, który średnio sobie radził za zapleczu Ekstraligi w poprzednim sezonie. Dużą wartością leszczyńskiej drużyny będą zatem na pewno już doświadczeni juniorzy Damian Ratajczak oraz Antoni Mencel. Uważam, że Leszczynianie będą zaciekle walczyć o awans do fazy play-off.

Eksperci rzeczywiście są zgodni co do tezy, że Fogo Unia Leszno nie dysponuje potencjałem umożliwiającym walkę o coś więcej aniżeli utrzymanie w PGE Ekstralidze. Poza Januszem Kołodziejem brakuje w ich składzie drugiego, wyraźnego lidera. Stabilna forma pozostałych zawodników może jednak sprawić, że dojdzie w zbliżającym się sezonie do kilku niespodzianek. TAURON Włókniarz Częstochowa zainauguruje rozgrywki w 2024 roku właśnie w Lesznie. W ostatnich latach Biało-Zielonym bardzo dobrze szło na obiekcie im. Alfreda Smoczyka.

Nie spisywałbym tej drużyny przed startem ligi na spadek, a uważam wręcz odwrotnie, że może ona zaskoczyć swoimi wynikami w lidze. Tor i sezon wszystko zweryfikują. My udajemy się tam na pierwsze spotkanie ligowe i zapewne będzie to bardzo ciężki, pełny emocji i walki mecz. Oczywiście wierzę, że wyjdziemy z tego pojedynku zwycięsko, ale poprzeczka będzie postawiona bardzo wysoko.

Kadra Fogo Unii Leszno na sezon 2024:

Seniorzy:
🇵🇱 Janusz Kołodziej (39 l.)
🇵🇱 Bartosz Smektała (25 l.)
🇵🇱 Grzegorz Zengota (35 l.)
🇱🇻 Andrzej Lebiediew (29 l.)

U-24:
🇦🇺
Keynan Rew (21 l.)
🇺🇦 Nazar Parnicki (17 l.)

Juniorzy:
🇵🇱 Damian Ratajczak (19 l.)
🇵🇱 Antoni Mencel (19 l.)
🇵🇱 Hubert Jabłoński (18 l.)
🇵🇱 Maksym Borowiak (19 l.)
🇵🇱 Marcel Juskowiak (16 l.)
🇵🇱 Tobiasz Musielak (17 l.)
🇵🇱 Jakub Oleksiak (16 l.)
🇵🇱 Krzysztof Skorczyk (16 l.)
🇵🇱 Kuba Wojtynka (16 l.)
🇵🇱 Jakub Żurek (16 l.)

Trenerzy (sztab szkoleniowy):
🇵🇱 Rafał Okoniewski (44 l.)

Medale (wszystkie lata w Drużynowych Mistrzostwach Polski):
Złote – 18
Srebrne – 8
Brązowe – 7

Wyniki w PGE Ekstralidze (od 2007 roku):
Zwycięstwa – 180
Remisy – 20
Porażki – 104

Ostatnie 5 sezonów:
2023 – 6. miejsce (PGE Ekstraliga)
2022 – 6. miejsce (PGE Ekstraliga)
2021 – 4. miejsce (PGE Ekstraliga)
2020 – 1. miejsce (PGE Ekstraliga)
2019 – 1. miejsce (PGE Ekstraliga).