Jakub Miśkowiak – Worek medali i sukcesów! Dziękujemy za 5 lat startów z lwem na piersi!

Po 5 sezonach wspólnej, pięknej przygody Jakub Miśkowiak żegna się z częstochowską publicznością. Kuba dołączył do TAURON Włókniarza Częstochowa w sezonie 2019 i od razu przebojem wdarł się na ekstraligowe salony. Większa część kibiców Biało-Zielonych postrzega byłego indywidualnego mistrza świata juniorów jako wychowanka częstochowskiej drużyny i nie ma w tym nic dziwnego wszak zdecydowaną większość swojej kariery spędził on właśnie w szeregach Włókniarza. W trakcie pięcioletniej jazdy z lwem na piersi Jakub Miśkowiak święcił ogrom sukcesów zarówno drużynowych, jak i indywidualnych. Walnie przyczynił się on do dwukrotnego wywalczenia przez Biało-Zielonych brązowego medalu Drużynowych Mistrzostw Polski w sezonach 2019 oraz 2022.

Sezon 2019

Kuba Miśkowiak w sezonie 2018 notował bardzo dobre występy jak na swój wiek na zapleczu PGE Ekstraligi, gdzie w drużynie Orła Łódź wykręcił wówczas średnią biegopunktową na poziomie 1.421 zdobywając 81 punktów dla swojej ekipy. Takie występy sprawiły, że osobą Miśkowiaka zainteresowały się kluby z najlepszej żużlowej ligi świata. Ostatecznie urodzony w Rawiczu zawodnik trafił do Włókniarza Częstochowa, gdzie w sezonie 2019 miał stanowić o sile formacji młodzieżowej wspólnie z bardziej doświadczonym Michałem Gruchalskim. Jazda Kuby od początku mogła się podobać, a wyścigi z jego udziałem pozwalały wierzyć, że już niebawem stanie się prawdziwym liderem jeżeli chodzi o “juniorkę”. Tak też się stało. Jakub Miśkowiak w swoim pierwszym sezonie spędzonym w PGE Ekstralidze sensacyjnie został młodzieżowym indywidualnym mistrzem Polski na żużlu. Wygrał ponadto Brązowy Kask, a także zdobył złoty medal Drużynowych Mistrzostw Europy Juniorów z reprezentacją Polski. Debiutancki sezon w najwyższej klasie rozgrywkowej zwieńczył brązowym medalem Drużynowych Mistrzostw Polski z drużyną Włókniarza Częstochowa, a także srebrem w Drużynowych Mistrzostwach Polski Juniorów.

 

 

Sezon 2020

Po sezonie 2019 wiek juniora zakończył Michał Gruchalski i to właśnie na Jakubie Miśkowiaku spoczęła odpowiedzialność pełnienia roli lidera formacji młodzieżowej Włókniarza Częstochowa. Kuba z tego zadania wywiązał się znakomicie i już od początku sezonu 2020 notował bardzo dobre wyniki, rozpędzając się z każdym kolejnym spotkaniem. Świadczyć o tym może średnia biegopunktowa, jaką uzyskał w PGE Ekstralidze wówczas jako zaledwie 19-letni zawodnik. Kuba zmagania w 2020 roku zakończył z dorobkiem 68 punktów oraz 12 bonusów (1.609 na bieg). Już wtedy był w stanie notować nawet dwucyfrowe wyniki, jak choćby 12 punktów podczas wyjazdowego spotkania w Grudziądzu. W tym sezonie zadebiutował w rozgrywkach o tytuł indywidualnego mistrza świata juniorów zajmując wysokie 7. miejsce. W barwach reprezentacji Polski wywalczył natomiast złoto mistrzostw świata oraz Europy.

 

Sezon 2021

Prawdziwy przełom oraz rozwój kariery Jakuba Miśkowiaka nastąpił w sezonie 2021. Kuba wówczas był nie tylko liderem formacji juniorskiej, ale i całej drużyny Włókniarza. Na koniec sezonu znalazł się w ścisłej czołówce klasyfikacji najskuteczniejszych zawodników plasując się na 13. miejscu (średnia bieg/pkt 1.965). Spośród Biało-Zielonych wyższą średnią mógł pochwalić się jedynie kapitan Leon Madsen. Każdy kibic Włókniarza pamięta zapewne spotkanie 4. kolejki PGE Ekstraligi w Gorzowie Wielkopolskim. To właśnie wtedy Jakub Miśkowiak zdobył aż 14 punktów w 5 startach, pokonując takich zawodników jak Bartosz Zmarzlik i przechylając szalę zwycięstwa na stronę naszej drużyny. Tak spektakularne występy zdarzały się zresztą częściej. Największym sukcesem indywidualnym Kuby było zdobycie złotego medalu indywidualnych mistrzostw świata juniorów po zaciętej rywalizacji z Madsem Hansenem. Po raz drugi w karierze został także młodzieżowym mistrzem Polski juniorów. Jakub Miśkowiak ponadto poprowadził drużynę Bocar Włókniarza Częstochowa do historycznego zwycięstwa i złotego medalu Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów

Sezon 2022

Ostatni sezon w roli młodzieżowca również był bardzo udany dla Jakuba Miśkowiaka. Zmagania w PGE Ekstralidze ponownie zakończył on z bardzo wysoką średnią (1.860) plasując się na 18. miejscu. Kuba miał olbrzymi wkład w zdobycie przez drużynę Włókniarza kolejnego brązowego medalu Drużynowych Mistrzostw Polski. W dwumeczu o brązowy medal z KS Apatorem Toruń Kuba łącznie w 10 biegach zdobył dla naszej drużyny aż 22 punkty, co jest wynikiem godnym wytrawnego lidera zespołu. W 2022 roku Włókniarz wywalczył także kolejny do kolekcji srebrny medal DMPJ (prawdopodobnie nasi młodzieżowcy zdobyliby wówczas kolejne złoto, jednak plaga kontuzji sprawiła, że zabrakło kilku punktów w finałach). Indywidualnie Jakub Miśkowiak do swojej bardzo bogatej kolekcji sukcesów dorzucił brązowy medal mistrzostw świata juniorów, a także srebrny medal Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski, gdzie o włos przegrał z Mateuszem Świdnickim na Arenie zielona-energia.com w Częstochowie.

Sezon 2023

Zakończony przed kilkoma tygodniami sezon 2023 był pierwszym w karierze Jakuba Miśkowiaka w roli seniora. Historia pokazuje, że przejście do tej roli często bywa bardzo trudne dla młodych zawodników. Początek tegorocznych rozgrywek PGE Ekstraligi rzeczywiście nie był spektakularny w wykonaniu Kuby, jednak z biegiem czasu nabierał on rozpędu oraz pewności siebie. Podczas trwania fazy play-off Jakub Miśkowiak był jednym z najjaśniejszych punktów zespołu i udowodnił, że przed nim z dużą dozą prawdopodobieństwa wiele lat pięknej kariery, a swoją jazdą będzie cieszyć kibiców żużla w całej Polsce.

Jakub Miśkowiak dumnie reprezentował Biało-Zielone barwy przez 5 sezonów. Przez ten czas zapisał się w kartach historii klubu jako niezwykle utalentowany żużlowiec, któremu zawdzięczamy szereg sukcesów drużynowych. Kuba stał się jednym z ulubieńców częstochowskiej publiczności, a jego postawa wielokrotnie wprawiała pełne trybuny Areny zielona-energia.com w euforię.

Kuba – Dziękujemy! Do zobaczenia!

___