Nasi rywale – Motor Lublin 2023

Czas oczekiwania na sezon 2023 to idealny moment na powrót cyklu “Nasi rywale“. Przypomnijmy, że przedstawiamy w nim drużyny, z którymi Włókniarz będzie rywalizował w nadchodzącej kampanii w PGE Ekstralidze. W dzisiejszym artykule zaglądamy do obozu Motoru Lublin. W ocenie drużyny aktualnego drużynowego mistrza Polski pomogła nam Marcelina Rutkowska-Konikiewicz, prezenterka stacji Eleven Sports.

Drużyna prowadzona przez duet Maciej KuciapaJacek Ziółkowski w minionych rozgrywkach zrealizowała swój główny cel po raz pierwszy w historii zdobywając złote medale Drużynowych Mistrzostw Polski. Motor Lublin od samego początku sezonu 2022 postrzegany był jako faworyt do triumfu, co potwierdził na przestrzeni rozgrywek. “Koziołki” wygrały fazę zasadniczą PGE Ekstraligi, do rywalizacji o medale przystępując z fotela lidera. Pierwsze przegrane spotkanie podopiecznym wspomnianego duetu przytrafiło się dopiero w ramach 13. rundy fazy zasadniczej w Częstochowie, gdzie Biało-Zieloni odnieśli zwycięstwo w stosunku 49:41, zgarniając jednocześnie punkt bonusowy za lepszy bilans w dwumeczu. W fazie play-off Motor Lublin potykał się kolejno z Fogo Unią Leszno, Apatorem Toruń, a następnie w wielkim finale ze Stalą Gorzów. Wszystkie dwumecze udało się wygrać, choć triumfy te nie przyszły zawodnikom lubelskim wcale łatwo.

Mecz pomiędzy Włókniarzem Częstochowa a Motorem Lublin w sezonie 2022.

Najskuteczniejszym żużlowcem w składzie Motoru w sezonie 2022 był Mikkel Michelsen, legitymujący się średnią biegopunktową na poziomie 2,229 (6. miejsce w rankingu). Nie ustępował mu Dominik Kubera, będący jedną z rewelacji ubiegłorocznych zmagań. Popularny “Domin” wykręcił średnią na poziomie (2,140), co uplasowało go na 8. miejscu jeśli chodzi o wynik indywidualny. Ponadto barw lubelskich bronili Jarosław Hampel (1,868), Maksym Drabik (1,752) oraz juniorzy w osobach Wiktora Lamparta (1,526) oraz Mateusza Cierniaka (1,500).

Skład Motoru Lublin uległ sporym roszadom względem minionego sezonu. W drużynie pojawiło się sporo nowych nazwisk, w tym jedno z najwyższej półki. Po raz pierwszy w karierze na zmianę barw klubowych zdecydował się trzykrotny indywidualny mistrz świata Bartosz Zmarzlik, który przywdzieje kewlar lubelski. Ponadto szeregi aktualnego drużynowego mistrza Polski zasilili: Fredrik Lindgren, Jack Holder, Bartosz Bańbor oraz Kacper Grzelak. Z ekipą ze stolicy województwa lubelskiego pożegnali się natomiast: Mikkel Michelsen, Maksym Drabik, a także Wiktor Lampart. Pierwsza dwójka wzmocni formację seniorską Włókniarza Częstochowa, a kończący wiek juniorski Lampart przeniósł się do Apatora Toruń, gdzie wystąpi na pozycji U-24. O ocenę potencjału drużyny poprosiliśmy Marcelinę Rutkowską-Konikiewicz, dziennikarkę stacji Eleven Sports.

Dla Motoru Lublin kolejny sezon to poprzeczka podniesiona wyżej. Tym razem stawką jest obrona tytułu drużynowego mistrza Polski. Czy to się Koziołkom uda? Odkąd Motor znalazł się w PGE Ekstralidze, co roku dokonuje rzeczy historycznych. Utrzymanie się beniaminka w elicie, awans do fazy play-off, srebro DMP i w końcu złote medale w ubiegłym sezonie. To sporo jak na tak krótki staż w elicie. Motor wciąż chce więcej i nie zamierza zwalniać. Świadczy o tym chociażby zakontraktowanie najlepszego zawodnika globu – Bartosza Zmarzlika. W drużynie pozostał także Mateusz Cierniak – aktualny mistrz świata Juniorów i Dominik Kubera – najskuteczniejszy zawodnik do lat 24. W tym sezonie będzie jednak trudniej. Do gry wracają kluczowi gracze – Emil Sajfutdinow i Artiom Łaguta, co znacząco zmienia układ sił. Skład Motoru uległ sporej przebudowie. Z zespołu odeszli m.in dotychczasowy lider Mikkel Michelsen, który ma za soba najlepszy sezon w karierze oraz Wiktor Lampart, który do tej pory tworzył z Mateuszem Cierniakiem bardzo skuteczny duet młodzieżowców. Do tego dochodzi odejście skutecznego, zwłaszcza na początku minionych rozgrywek Maksyma Drabika. Dołączyli natomiast Jack Holder i “Freddie” Lindgren, którzy w ostatnim czasie mieli swoje problemy. Obaj rozstali się z dotychczasowymi pracodawcami po wielu latach współpracy. Zmiana otoczenia najpewniej była im potrzebna i być może w Lublinie zdołają odbudować formę. U Lindgrena już widać było światełko w tunelu pod koniec ubiegłego sezonu. Jack natomiast w przeszłości potwierdził, że jazda w nowym otoczeniu nie stanowi dla niego problemu. W 2020 roku jako gość reprezentował Stal Gorzów i ścigał się u boku Zmarzlika. Był to jego najlepszy sezon w karierze. Kluczowe będzie szybkie dopasowanie się do nowego domowego toru, bo Motor na dzień dobry podejmuje piekielnie silnego rywala – Spartę Wrocław.

Już niebawem rozpoczną się rozgrywki PGE Ekstraligi w ramach sezonu 2023. Tradycyjnie z Motorem Lublin przyjdzie nam się zmierzyć przynajmniej dwukrotnie. Pierwsze spotkanie odbędzie się na Arenie zielona-energia.com w Częstochowie już 16 kwietnia 2023 roku. Rewanż przy Alejach Zygmuntowskich w Lublinie zaplanowano na dzień 23 lipca. 

Kadra Motoru Lublin na sezon 2023:

Seniorzy:
🇵🇱 Jarosław Hampel (40 l.)
🇵🇱 Bartosz Zmarzlik (27 l.)
🇦🇺 Jack Holder (27 l.)
🇸🇪 Fredrik Lindgren (37 l.)

U-24:
🇦🇺 Fraser Bowes (22 l.)
🇵🇱 Dominik Kubera (23 l.)
🇫🇮 Antti Vuolas (23 l.)

Juniorzy:
🇵🇱 Mateusz Cierniak (20 l.)
🇵🇱 Bartosz Bańbor (16 l.)
🇵🇱 Kacper Grzelak (20 l.)
🇵🇱 Bartosz Jaworski (16 l.)
🇵🇱 Jan Młynarski (17 l.)
🇵🇱 Jan Rachubik (18 l.)

Trenerzy (sztab szkoleniowy):
🇵🇱 Maciej Kuciapa (47 l.)
🇵🇱 Jacek Ziółkowski (64 l.)

* Kontrakty “warszawskie” z Motorem Lublin podpisali Paweł Miesiąc oraz Wiktor Trofimow.

Medale (wszystkie lata w Drużynowych Mistrzostwach Polski):
Złote – 1
Srebrne – 2
Brązowe – 0

Wyniki w PGE Ekstralidze (od 2007 roku):
Zwycięstwa – 39
Remisy – 4
Porażki – 23

Ostatnie 5 sezonów:
2022 – 1. miejsce (PGE Ekstraliga)
2021 – 2. miejsce (PGE Ekstraliga)
2020 – 6. miejsce (PGE Ekstraliga)
2019 – 6. miejsce (PGE Ekstraliga)
2018 – 1. miejsce (1. Liga).