Finał Indywidualnych Mistrzostw Polski w Częstochowie. Miśkowiak i Świdnicki powalczą o medale!

W najbliższą środę (7 września) punktualnie o godzinie 19:00 Arena zielona-energia.com gościć będzie najlepszych zawodników do lat 21. Finał Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski na żużlu to impreza z wieloletnią tradycją sięgającą roku 1967 oraz wieloma medalistami, dla których sukcesy w kategorii juniorskiej były często początkiem długiej i bogatej w kolejne trofea kariery (informacje organizacyjne – TUTAJ).

Zanim o czasach bieżących i częstochowskich reprezentantach, dla których środowe zawody będą pożegnaniem z rywalizacją wśród zawodników do lat 21, należy wspomnieć o tych, którzy w przeszłości z bardzo dobrym skutkiem stawali do walki o miano najlepszego juniora w Polsce. W roku 1973 na torze w Zielonej Górze brązowy medal w barwach Włókniarza Częstochowa wywalczył ówczesny zawodnik, a w kolejnych latach trener naszej drużyny Andrzej Jurczyński. Trzecie miejsce Jurczyńskiego było pierwszym, które w MIMP zdobył dla Włókniarza jego reprezentant. Na kolejne trofeum kibice musieli czekać aż 16 lat. Wówczas na najniższym stopniu podium stanął nie kto inny jak Sławomir Drabik, który przez lata swojej bogatej kariery zapisał się na zawsze złotymi zgłoskami na kartach historii klubu. W mistrzowskim sezonie 2003, w którym to ówczesny Top Secret Włókniarz Częstochowa zdobył złoto w rozgrywkach o drużynowe mistrzostwo Polski, swój sukces święcił również Zbigniew Czerwiński, który na znanym sobie torze w Rybniku wywalczył brązowy medal MIMP.

Opisując sukcesy młodzieżowców, którzy w barwach Włókniarza Częstochowa stawali do rywalizacji o zaszczytne miano najlepszego juniora w Polsce, przyszła kolej na naszych obecnych zawodników oraz głównych aktorów środowych zmagań – Mateusza Świdnickiego oraz Jakuba Miśkowiaka. Etatowa para naszych młodzieżowców, którzy skutecznie rywalizują z juniorami oraz seniorami w rozgrywkach PGE Ekstraligi walnie przyczyniła się również do powiększenia kolekcji naszych medali w omawianej imprezie. Dzięki skutecznej rywalizacji w poprzednich edycjach MIMP obaj żużlowcy znają już uczucie, które towarzyszy każdemu sportowcowi, na którego szyi wieszane są medale.

Mateusz Świdnicki w sezonie 2021 na torze w Częstochowie dopisał swoje nazwisko do znamienitego grona częstochowskich zawodników, którzy w przeszłości w rywalizacji w MIMP zdobywali brązowe medale. Sporym apetytem na trofea w tych zawodach od kilku sezonów wykazuje się drugi z naszych reprezentantów Jakub Miśkowiak, który w sezonach 2019 oraz 2021 wywalczył złoto, z kolei w roku 2020 Miśkowiak był drugi, ustępując jedynie Dominikowi Kuberze.

Gdybyśmy dziś podsumowali medalowe osiągnięcia Jakuba Miśkowiaka w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski, to z trzema medalami w klasyfikacji medalowej plasuje się on na bardzo wysokim 4. miejscu – razem ze Zdzisławem Dobruckim. Środowy finał będzie jednak okazją do poprawienia tego bilansu. Tuż przed naszym reprezentantem na trzecim miejscu znajduje się bowiem Maciej Janowski (3 złote medale), Tomasz Gollob (3 złote medale, 1 brązowy) oraz Piotr Świst (3 złote medale, 1 srebrny). Patrząc na obecne grono żużlowców, wśród których dzięki swojej ciężkiej pracy znalazł się Jakub Miśkowiak, na każdym znawcy żużla musi to robić duże wrażenie. Jest dobrze, a może być jeszcze lepiej!

Finał Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski

07.09.2022, godzina 19:00, Arena zielona-energia.com w Częstochowie.

Bilet wstępu w cenie 15 zł, posiadacze karnetów wstęp bezpłatny.

Program zawodów: 3 zł.

Lista startowa finału MIMP:
1. Wiktor Rafalski (GKM Grudziądz)
2. Denis Zieliński (KS Toruń)
3. Mateusz Świdnicki (Włókniarz Częstochowa)
4. Paweł Trześniewski (ROW Rybnik)
5. Wiktor Przyjemski (Polonia Bydgoszcz)
6. Oskar Paluch (Stal Gorzów)
7. Jakub Miśkowiak (Włókniarz Częstochowa)
8. Nikodem Bartoch (Orzeł Łódź)
9. Damian Ratajczak (Unia Leszno)
10. Bartłomiej Kowalski (WTS Sparta Wrocław)
11. Mateusz Cierniak (Motor Lublin)
12. Michał Curzytek (WTS Sparta Wrocław)
13. Wiktor Lampart (Motor Lublin)
14. Kacper Pludra (GKM Grudziądz)
15. Krzysztof Lewandowski (KS Toruń)
16. Mateusz Bartkowiak (Stal Gorzów)
17. Piotr Świercz (Unia Tarnów)
18. Kacper Łobodziński (GKM Grudziądz)