Młodzieżowcy Bocar Włókniarza Częstochowa z ogromną szansą na medal DMPJ

Od wielu lat w polskim żużlu ogromną rolę odgrywają najmłodsi. Często to właśnie formacja juniorska jest kluczem do sukcesu całej drużyny. Solidne wsparcie ze strony juniorów umożliwia bowiem łatanie ewentualnych “dziur” w szeregach formacji seniorskiej. Częstochowski Bocar Włókniarz Częstochowa udowadnia w sezonie 2021 swoją ogromną siłę rażenia. W ostatnich dniach młodzieżowcom udało się zwyciężyć w dwóch rundach rozgrywanych tego samego dnia na torze w Częstochowie. Tym samym z przytupem awansowali do półfinału rozgrywek Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów.

Siłą napędową formacji juniorskiej częstochowskiego Włókniarza są Jakub Miśkowiak, Mateusz Świdnicki oraz Bartłomiej Kowalski. Cała trójka ma już doświadczenie w rywalizacji na najwyższym poziomie w PGE Ekstralidze. Pierwszy z nich może nawet pochwalić się jedną z wyższych średnich bieg/pkt w statystykach najwyższej klasy rozgrywkowej (2,065pkt/bieg).

Awans do półfinałów DMPJ to zasługa nie tylko wspomnianej trójki. Znakomicie radzą sobie również najmłodsi w składzie Bocar Włókniarza Częstochowa – Franciszek Karczewski oraz Kajetan Kupiec. Przy ich olbrzymim udziale od początku sezonu 2021 w rozgrywkach młodzieżowych nasza drużyna nie ma sobie równych, wygrywała bowiem wszystkie z 8 rund w swojej grupie z bezpieczną przewagą. Już niebawem rozpocznie się decydująca rywalizacja o medale i możemy pokusić się o tezę, że nasza ekipa w tej walce powinna odegrać pierwszoplanową rolę.

Franciszek Karczewski ma dopiero 15 lat, ale w rywalizacji ze starszymi kolegami w większości przypadków tej różnicy wieku wcale nie widać. Urodzony w Kaliszu młody zawodnik do Częstochowy trafił jako 12-letni chłopak, który już wtedy “dosiadał” klasycznej “pięćsetki”. Oglądając go na motocyklu widać wyraźnie pewność siebie oraz głód wygrywania. Piętnastolatek trzyma gaz do samego końca. Podobnie rzecz ma się w przypadku o kilka miesięcy starszego Kajetana Kupca. Wywodzący się ze szkółki Janusza Kołodzieja zawodnik od niedawna startuje w rozgrywkach młodzieżowych na najwyższym poziomie. Od samego początku jest pewnym punktem formacji i udowadnia swoją wartość. W ostatniej, rozgrywanej na arena zielona-energia.com rundzie ćwierćfinałowej zapisał na swoim koncie 7 punktów w 3 startach.

Poniżej prezentujemy wypowiedź naszych najmłodszych, utalentowanych jeźdźców – Franciszka Karczewskiego oraz Kajetana Kupca:

To Twój pierwszy „pełnoprawny” sezon startów we Włókniarzu. Jak się czujesz w klubie?

KK – Zostałem bardzo dobrze przywitany w zespole, w którym jest super atmosfera i cieszę się, że mogę rozwijać się właśnie w Częstochowie.

FK – W drużynie czuję się bardzo dobrze. Razem z chłopakami super się dogadujemy i pomagamy sobie w ustawieniach. W drużynie jest kilku starszych kolegów, którzy na co dzień ścigają się w PGE Ekstralidze, takich jak: Jakub Miśkowiak, Bartłomiej Kowalski i Mateusz Świdnicki.

Często korzystasz z ich porad?

KK – Tak. Starsi koledzy zawsze doradzają i bez problemu dzielą się swoim doświadczeniem, jeżeli jest taka potrzeba.

FK – Korzystam z porad starszych kolegów z drużyny. Zawsze służą pomocą podczas treningu. Jak mam jakieś pytanie do nich to chętnie odpowiedzą.

Udało wam się awansować do półfinałów Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów. Wygraliście wszystkie osiem rund. Waszym celem jest zwycięstwo w tych rozgrywkach?

KK – Oczywiście, że zawsze celem jest wygrana. Dla mnie przede wszystkim ważne jest zdobywanie cennego doświadczenia.

FK – Myślę, że celem zawsze jest zwycięstwo. Na razie z chłopakami staramy się i spróbujemy wyjść z następnej grupy. Co będzie dalej, to czas pokaże.

Wielu zawodników, mimo że bardzo dobrze punktują to i tak stale szukają zmian w sprzęcie, aby być jeszcze lepszym. Jak jest u Ciebie? Jesteś zadowolony z dotychczasowych wyników?

FK – Jestem w miarę zadowolony, choć zawsze może być lepiej. Jeszcze parę błędów czasem popełniam na trasie czy w ustawieniach motocykla. Staram się co bieg go dopasować jak najlepiej do toru.

Jakie są twoje indywidualne cele na najbliższe lata?

KK – Przede wszystkich chciałbym mieć jak najwięcej jazdy, abym mógł się ciągle rozwijać i zdobywać doświadczenie, a także zdobywać coraz więcej „trójek” na torze.

FK – Moim celami na obecną chwilę są nauka torów i uczenie się dobierania ustawień do nich, ale też coraz lepsza jazda. Parę błędów jeszcze czasami popełniam i chciałbym to wyeliminować.

Już w chwili obecnej mówi się, że Eltrox Włókniarz Częstochowa posiada w swoich szeregach jednych z najlepszych juniorów w stawce. Biorąc pod uwagę młody wiek większości z naszych zawodników można pokusić się o stwierdzenie, że na tych pozycjach skład częstochowskiego Włókniarza jest “zabezpieczony” na długie lata. Najstarsi wśród najmłodszych to Jakub Miśkowiak oraz Mateusz Świdnicki. Obaj zawodnicy mają po 20 lat. Rok młodszy jest Bartłomiej Kowalski, a Franciszek Karczewski oraz Kajetan Kupiec już w niedalekiej przyszłości będą mogli cieszyć swoją jazdą częstochowskich kibiców podczas spotkań PGE Ekstraligi.

Przed naszymi juniorami nie lada wyzwanie, jednak już teraz upatruje się w nich głównych kandydatów do wywalczenia jednego z medali. Trzymamy kciuki, aby był to krążek z najcenniejszego kruszcu. Do rund półfinałowych awansowali także żużlowcy Motoru Lublin, Arged Malesa Ostrów Wlkp., KS Toruń, Unia Leszno II, Unia Tarnów, SK Lokomotiv Jauniba Daugavpils oraz WTS Sparta Wrocław. Do końca zmagań w tegorocznych Drużynowych Mistrzostwach Polski Juniorów pozostały już tylko 4 turnieje półfinałowe oraz 4 finały. 8 zakwalifikowanych zespołów podzielonych zostanie na kolejne 2 grupy i będzie rywalizować po 1 razie na własnym torze z 3 pozostałymi ekipami. 2 najlepsze drużyny z obu grup uzyskają awans do finałów, których również odbędzie się 4. Następnie finaliści spotkają się ze sobą w zaplanowanych 4 rundach, które wyłonią medalistów tegorocznych zmagań DMPJ. Rozgrywki półfinałowe zaplanowano na 27 i 29 lipca oraz 10 i 12 sierpnia. Finały zgodnie z terminarzem odbędą się 24 i 31 sierpnia oraz 7 i 14 września. Po ostatnim turnieju poznamy medalistów DMPJ z sezonu 2021.

Sebastian Sirek & Kacper Tazbir