Tak minął nam tydzień: zgrupowanie i prezentacja drużyny!

Nie będzie żadnej przesady w stwierdzeniu, że 8 tydzień trwającego roku 2021 był tygodniem biało-zielonym. Częstochowa oraz jej okolice gościły bowiem zawodników Eltrox Włókniarza Częstochowa, którzy przyjechali do naszego miasta na wspólną integrację, spędzenie aktywnego czasu i prezentację drużyny.

– Od lat stawialiśmy na organizację prezentacji drużyny będącą formą bezpośredniego spotkania z kibicami i stało się tradycją, że tuż przed rozpoczęciem sezonu organizowaliśmy huczne widowisko. Nie chcieliśmy w tym roku rezygnować z tej formuły. Znaleźliśmy kompromis pomiędzy obowiązującymi obostrzeniami i możliwościami, które daje nam Internet, dlatego postanowiliśmy kontynuować tradycje, ale w nieco zmienionej formie – podkreślała kilka dni temu dyrektor klubu Patrycja Świącik-Jeż.

Zanim więcej o samej prezentacji wróćmy na moment do daty 22 lutego. W poniedziałkowe popołudnie w siedzibie klubu odbyło się bowiem spotkanie zawodników z zarządem Eltrox Włókniarza Częstochowa, które otworzyło – trwające aż do sobotniego wieczoru – wspólne integrowanie się całej drużyny. Leon Madsen, który ze swoją partnerką oczekują na narodziny drugiego dziecka oraz Fredrik Lindgren, który z powodu pandemii koronawirusa i towarzyszącym mu obostrzeniom, nie mogli zjawić się na otwarciu 5-dniowego zgrupowania. Madsen ostatecznie pojawił się na sobotniej prezentacji, Lindgren z kolei połączył się z kibicami online! W końcu była to pierwsza w historii klubu oraz całej PGE Ekstraligi właśnie taka prezentacja!

W myśl przysłowia “w zdrowym ciele zdrowy duch” biało-zieloni swoje lutowe wojaże rozpoczęli od wizyty w Strefie Fitness. Tam, pod okiem trenera Sławomira Krzyżanowskiego odbyli krótki trening, który pozwolił na złapanie odpowiedniego rozruchu na początku pracowitego tygodnia.

Zajęcia w Strefie Fitness (ul. Warszawska 320).

Kiedy w Częstochowie przebywa niemal cała drużyna – a nie ma to związku z meczem ligowym – grzechem byłoby nie skorzystać z okazji do zareklamowania przed zawodnikami przepięknych terenów Jury Krakowsko-Częstochowskiej. I taki był między innymi wtorek i czwartek. Drugi dzień zgrupowania oprócz tradycyjnych wspólnych posiłków w gościnnych progach Hotelu Arche w Częstochowie, obfitował w sporo ruchu na świeżym powietrzu. Rajd Jurajski – poprowadzony przez profesjonalnego przewodnika – zapewnił zwiedzanie malowniczych terenów okalających ruiny zamku w Olsztynie, góry Biakło oraz rezerwatu Sokole Góry. Jakby tego było mało, zawodnicy w godzinach popołudniowych spotykali się z trenerem Piotrem Lichotą w hali sportowej przy szkole na ulicy Targowej.

Rajd Jurajski na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Rajd jurajski (iTreking z przewodnikiem: Jaskinia Ostrężnicka, przejście czerwonym szlakiem do Złotego Potoku, do Stawu Amerykan, przejście doliną rzeki Wiercicy do Źródeł Zygmunta i Elżbiety, Brama Twardowskiego)

Zajęcia na sali z trenerem ogólnorozwojowym Piotrem Lichotą (ul. Targowa 29)

Zajęcia na sali z trenerem ogólnorozwojowym Piotrem Lichotą (ul. Targowa 29)

Żużlowcy to faceci, którym do normalnego funkcjonowania nie wystarczają emocje związane z ich profesją. Niczym myśliwi szukają w swoich codziennych zajęciach takiej formy rekreacji, która, choć w małym stopniu zastąpi im rywalizację z toru żużlowego. Jest to szczególnie pożądane w przerwie między sezonowej, w której brak walki z przeciwnikami jest szczególnie odczuwalny. Na szczęście w kalendarzu zgrupowania taki zastrzyk adrenaliny zapewniły im środa, czwartek oraz piątek. Wspólna gra w paintball, wyścigi na gokartach wizyta w Strefie Grawitacji oraz squash okazały się przysłowiowym “strzałem w 10-tke”. Było sporo zabawy, integracji oraz zdrowej rywalizacji.

– Bardzo zależało nam na tym, aby odpowiednio wykorzystać ten czas, w którym drużyna będzie niemal w komplecie. Chcieliśmy znaleźć wspólny mianownik przyjemnego z pożytecznym. Tak skonstruowaliśmy plan zajęć, aby było w nim miejsce na dobrą zabawę, która integruje zawodników oraz zajęcia ruchowe, podtrzymujące kondycję fizyczną i jednocześnie gwarantujące ciekawe spędzenie czasu. Patrząc na miny zawodników na zdjęciach oraz ich osobiste relacje, to wszystko się udało – podkreślił prezes klubu Michał Świącik.

Karting (Bytom, ul. Popiełuszki 1)

Paintball (Fort Belweder – ul. Leśna 28, 42-244 Latosówka)

Zajęcia na trampolinach pod okiem profesjonalnego instruktora (Stacja Grawitacja, ul. Bór 164)

Zajęcia na kortach squash (Centrum Scout, ul. Drogowców 12)

Nie samym sportem człowiek żyje. Zdają sobie z tego doskonale sprawę działacze oraz zawodnicy, którzy mogą realizować swoje sportowe marzenia dzięki sponsorom. W Częstochowie od wielu lat mamy przyjemność pracować ze wspaniałymi ludźmi, którzy wręcz kochają żużel i prowadząc swoje biznesy pragną dzielić się częścią swoich zysków z Włókniarzem Częstochowa. Gdybyśmy chcieli – jako drużyna, odwiedzić każdego darczyńcę, który wspiera czarny sport w naszym mieście, to zgrupowanie musiałoby zacząć się już 1 stycznia. Nie jest to oczywiście możliwe, dlatego podczas tegorocznego zgrupowania nasi zawodnicy udali się z wizytą do kilku – bardzo ważnych dla działalności klubu – sponsorów. Jednym z nich jest oczywiście główny sponsor firma Eltrox.

– Współpraca naszej firmy z klubem układa się bardzo dobrze. Mamy dobre relacje, często ze sobą rozmawiamy, znamy się już od wielu lat. Owszem, czasy są trudne, ale u nas w firmie panuje niezmienna miłość do żużla. Z klubem połączyły nas dwie wartości, które wyznajemy: bezpieczeństwo oraz dobra atmosfera. Jesteśmy firmą z Częstochowy, czujemy żużel, wśród nas – kadry zarządzającej oraz pracowników – jest wielu kibiców czarnego sportu. Dzięki temu jest nam o wiele łatwiej na nawiązanie dobrych relacji również z fanami Włókniarza – powiedział prezes firmy Eltrox Artur Szczygiol.

Wizyta w siedziby firmy Elrox, głównego sponsora naszego klubu. 

Lwy – jak na fanów motoryzacji przystało – odwiedziły również siedzibę firmy Bocar Autoryzowany Dealer Suzuki. Mieszkańcy Częstochowy Bocar kojarzą też jako wieloletniego producenta nowych samochodów pożarniczych na różnych typach podwozi renomowanych marek oraz z wieloletniego sponsora klubu. W minionych dwóch sezonach Bocar sponsorował juniorską drużynę Lwów w zawodach o Młodzieżowe Mistrzostwo Polski Juniorów oraz miniżużlowców. Powiedzieć zatem, że Bocar = Włókniarz, to nic nie powiedzieć. Nic więc dziwnego, że spotkanie w siedzibie naszego sponsora przebiegło w miłej i rodzinnej atmosferze.

– Jesteśmy dumni z zawodników oraz osiąganych przez nich sukcesów. Od wielu lat współpracujemy z Włókniarzem Częstochowa jako sponsor. Postanowiliśmy wspomóc tych najmłodszych żużlowców, dla których żużel jest pasją. A uważam, że pasję w młodych ludziach trzeba pielęgnować i wspierać. Zdajemy sobie sprawę, że sukcesy, które odnoszą, okupione są ciężką pracą i treningami. Jesteśmy z nich bardzo dumni – tak podczas prezentacji drużyny o współpracy firmy Bocar z Włókniarzem wypowiadała się przedstawicielka firmy Pani Kamila Sala.

Odwiedziny w firmie Bocar Autoryzowany Dealer Suzuki. Wieloletniego sponsora Włókniarza Częstochowa. 

Zawodnicy, którzy spędzili ze sobą kilka dni, zgodnie podkreślali, że złapali ze sobą dobry kontakt, który przyda się w walce o najwyższe cele w zbliżającym się sezonie PGE Ekstraligi. I choć codziennie czekało na nich mnóstwo atrakcji, to “wisienką na torcie” była oczywiście prezentacja drużyny. Prezentacja, która pierwszy raz w historii klubu oraz w całej żużlowej Polsce odbyła się online! Scena oraz kamery ustawione były w sali Hotelu Arche w Częstochowie, który kolejny raz – i na pewno nie ostatni – gościł w swoich progach zawodników oraz przyjaciół Włókniarza Częstochowa.

Przed zgromadzoną publicznością – w hotelu Arche oraz śledzącą transmisję online – zaprezentowała się niemal cała drużyna. Zabrakło jedynie Fredrika Lindgrena, który z powodu pandemii koronawirusa i towarzyszącym mu obostrzeniom nie mógł pojawić się w Częstochowie. Na szczęście obecna technika pozwoliła na połączenie się ze Szwedem za pośrednictwem Skype.

Prezentacja drużyny odbyła się z pełnym zachowaniem reżimu sanitarnego. Częstochowski ratusz reprezentowali prezydenci Krzysztof Matyjaszczyk oraz Jarosław Marszałek. Nie zabrakło również polityków związanych z naszym regionem: posła na Sejm Zdzisława Wolskiego oraz radnego miasta Częstochowy Łukasza Banasia. Przemawiali też sponsorzy klubu Artur Szczygiol (Eltrox) oraz Michał Klimczyk (zielona-energia.com). W imieniu firmy Bocar głos zabrała Pani Kamila Sala 

Zabrakło niestety kibiców, którzy tym razem musieli zadowolić się z oglądania swoich idoli zza ekranu telewizora lub laptopa. Dziękujemy jednak wszystkim, którzy byli z nami online lub śledzili transmisję z opóźnieniem. Robiliśmy to dla Was i patrząc po zainteresowaniu, jakim cieszyła się prezentacja – było warto!

 – Dziękujemy wszystkim kibicom za obecność podczas naszej transmisji. Prezentację w formie online robiliśmy pierwszy raz, ale zależało nam na tej ciągłości, która charakteryzuje prezentacje organizowane przez klub. Nie ma żużla w Częstochowie bez kibiców, dla których przecież to wszystko robimy. Dziękuję również włodarzom miasta oraz sponsorom. Z powodu pandemii koronawirusa nie mogliśmy niestety – tak jak w latach ubiegłych – spotkać się wszyscy razem w Hali Sportowej w Częstochowie. Częstochowa ma różne odcienie, ale z całą pewnością można powiedzieć, że jest też biało-zielona. Do zobaczenia za rok i mam nadzieję jak najszybciej na Arena zielona-energia.com – powiedział prezes Eltrox Włókniarza Częstochowa Michał Świącik.