Odszedł Jan Święcik

Janek Święcik należał do pokolenia, któremu wojna zabrała najpiękniejszy okres życia – dzieciństwo. Na świat przyszedł 25 maja 1936 roku w Częstochowie. Już w wieku 16 lat kibicował swojemu bratu Zdzisławowi, który rozpoczął starty w Włókniarzu.

Po rozpoczęciu pracy w fabryce Peltzery, później przemianowanej na Przędzalnię Czesankową Wełnopol, kiedy to zakład przejął opiekę nad częstochowskim żużlem, Janek włączał się w sprawy organizacyjne nadzorując m.in. oprawy graficzne imprez najwyższej rangi rozgrywanych na stadionie przy ul. Olsztyńskiej.

Włączał się w bezinteresowne działanie na rzecz klubu (w latach 70-80) pełniąc m.in. funkcję kierownika parku maszyn oraz członka Zarządu.


To właśnie dzięki zachowaniu przez niego kilku krótkich materiałów filmowych z zawodów w 1964 roku, które miałem przyjemność otrzymać do skopiowania, możemy do dziś zobaczyć jak w tamtych latach wyglądał żużel i zawodnicy.


Janek zmarł 11 listopada 2020 roku w Częstochowie. Msza św. Pogrzebowa zostanie odprawiona 16 listopada 2020 roku, o godz. 11.00 w Kościele na Cmentarzu Kule, po czym nastąpi złożenie do grobu.

JANKU, SPOCZYWAJ W POKOJU WIECZNYM!

Marek Soczyk