Paweł Przedpełski dalej z Włókniarzem!

To o czym mówiło się od kilku tygodni stało się faktem. Paweł Przedpełski nie zamierza bowiem ruszać się z Częstochowy i przedłużył kontrakt z forBET Włókniarzem na sezon 2020. Będzie to dla niego drugi z rzędu rok spędzony z Lwem na piersi.

Paweł Przedpełski to jeden z najlepszych krajowych jeźdźców młodego pokolenia. Urodził się 23 czerwca 1995 roku w Toruniu. Na zawody żużlowe chodził od najmłodszych lat, ale do parku maszyn trafił za sprawą swojego starszego brata – Łukasza, któremu pomagał podczas jego startów. Sam przygodę z motocyklem rozpoczął od motocrossu, a do żużla trafił trochę przypadkowo. Po jednym z treningów Łukasza trener torunian – Jan Ząbik zachęcił młodszego z braci Przedpełskich do przejechania kilku próbnych kółek. Pawłowi speedway szybko przypadł do gustu i w efekcie po kilku miesiącach treningów stał się pełnoprawnym żużlowcem. Było to w 2011 roku, a Paweł miał wówczas 17 lat.

Przez pierwsze dwa sezony startował głównie w imprezach młodzieżowych. W lidze zadebiutował w 2012 roku Gościnnie wystąpił w dwóch spotkaniach drugoligowej Victorii Piła, czterokrotnie wziął także udział w meczach swojej macierzystej drużyny – Unibaksu Toruń. Wspólnie z ekipą Aniołów wywalczył wtedy pierwszy większy sukces w karierze – brązowy medal drużynowych mistrzostw Polski. Później jeszcze dwukrotnie z ekipą z Torunia meldował się na podium ekstraligi: w latach 2013 i 2016 zdobywał srebrne krążki.

Największe dotąd sukcesy Paweł Przedpełski osiągnął w wieku juniorskim. Cztery razy wystartował w finałach młodzieżowych indywidualnych mistrzostw Polski i dwukrotnie zmagania te kończył ze srebrnym medalem na szyi: w 2013 roku w Tarnowie i w 2016 roku w Częstochowie. Dodatkowo w sezonie 2013 wywalczył drugie miejsce w młodzieżowych mistrzostwach Polski par klubowych, a rok później w rywalizacji duetów był trzeci. Nieźle radził sobie także w nieistniejącej już Lidze Juniorów, w 2013 roku święcił wszak triumfy w konkurencji indywidualnej oraz drużynowej, natomiast sezon później był drugi w zmaganiach solowych. W okresie startów do 21. roku życia sięgnął także po medale mistrzostw Polski par klubowych: srebrny w sezonie 2014 oraz brązowy w sezonie 2016.

Przedpełski ma sukcesy także na arenie międzynarodowej. Dwukrotnie startował w serii finałów indywidualnych mistrzostw świata juniorów. W 2015 roku uplasował się tuż za podium – na czwartej pozycji, a rok później był dziewiąty. Lepiej szło mu w zmaganiach młodzieżowych reprezentacji narodowych, w latach 2013-14 wspólnie z Biało-Czerwonymi triumfował wszak w drużynowych mistrzostwach Europy juniorów, a w latach 2014-16 w drużynowych mistrzostwach świata juniorów. Dodatkowo w DMŚJ zajął drugą lokatę w sezonie 2013.

Trzykrotnie z dziką kartą lub jako zawodnik rezerwowy wystartował w Grand Prix Polski w Toruniu. Najlepiej spisał się w 2017 roku, kiedy to dotarł do półfinałów i ostatecznie z dorobkiem 10 oczek został sklasyfikowany na ósmej pozycji. Dodatkowo w ostatnim sezonie występował w cyklu SEC – w indywidualnych mistrzostwach Europy, na które organizatorzy przyznali mu stałą dziką kartę. W końcowej klasyfikacji jeździec uplasował się na ósmej lokacie, a najlepiej w jego wykonaniu wyszły zawody w Chorzowie. Wówczas zajął bowiem trzecią pozycję.

Do końca 2018 roku Przedpełski reprezentował barwy swojej macierzystej drużyny. W okresie zimowym zdecydował się jednak na zmianę otoczenia i zasilił ekipę forBET Włókniarza Częstochowa. Pod Jasną Górą w ciągu ostatnich rozgrywek PGE Ekstraligi razem z bonusami zapisał na swoim koncie 85 “oczek”, co dało mu średnią rzędu 1,214 punktu na wyścig.