Zmarł Henryk Barylski

Z przykrością informujemy, iż tuż przed Świętami Bożego Narodzenia odszedł na zawsze z tego świata Henryk Barylski – były zawodnik Włókniarza Częstochowa. Miał 73 lata.

Henryk Barylski urodził się 20 lutego 1944 roku. Jego kariera sportowa związana z Włókniarzem przebiegała etapowo. Rozpoczynał starty w trudnym dla klubu okresie, kiedy na skutek tragicznego wypadku na torze zmarł Bronisław Idzikowski. W dniu pogrzebu, 18 września 1961 roku, junior prowadził jeden z motocykli towarzyszących w ostatniej drodze Bronka.

Henryk Barylski startował na żużlu w latach 1962 – 1975. Szerokie zaplecze Włókniarza powodowało, że trudno było się przebić do pierwszego składu i żużlowiec po kilku latach musiał szukać miejsca w innych klubach. Takim sposobem w sezonach 1970-1971 znalazł się w Motorze Lublin. Wrócił jednak w roku 1973, by w kolejnych sezonach 1974-1975 sięgnąć z kolegami po złoty i srebrny medal Drużynowych Mistrzostw Polski.

Później Barylski wyjechał do Niemiec, by tam startować na torach i w hali w wyścigach pokazowych. Z powodzeniem prowadził również firmę transportową. Nie zerwał jednak kontaktów z rodzinnym miastem. Pojawiał się na zawodach żużlowych, tu także prowadził działalność handlową.

Sympatycy Włókniarza mieli okazję zobaczyć Henryka Barylskiego wśród kolegów z toru dnia 27 sierpnia 2016 roku, podczas otwarcia w Ratuszu Częstochowskim wystawy „Od Waldemara Miechowskiego wszystko się zaczęło… 70 lat sportu żużlowego w Częstochowie 1946-2016”.

Henryk Barylski (drugi z lewej) podczas wystawy poświęconej jubileuszowi 70-lecia żużla w Częstochowie

Msza św. pogrzebowa odbędzie się 29 grudnia 2017 roku o godz. 13.00 w kościele św. Rocha i św. Sebastiana na cmentarzu św. Rocha, po czym nastąpi złożenie do grobu.

Cześć Jego pamięci!
Spoczywaj w pokoju.