Historia częstochowskiej Gali Lodowej

Już tylko tydzień dzieli nas od tegorocznej odsłony Gali Lodowej w naszym mieście. 28. stycznia (sobota) na lodowisku przy ulicy Boya-Żeleńskiego odbędzie się bowiem XV już edycja tej zimowej imprezy pod Jasną Górą. Początek zmagań o Puchar Prezydenta Miasta Częstochowy zaplanowano punktualnie na godzinę 16:00. Wstęp na nie będzie natomiast możliwy po zakupieniu biletu w cenie 15 zł lub po okazaniu karnetu na sezon 2017.

Historia Speedway Gali Lodowej w Częstochowie sięga 2001 roku i związana jest z… Bydgoszczą. To właśnie w mieście nad Brdą 15 grudnia 2001 roku na lodowisku “Tor-Byd” rozegrano bowiem pierwsze zawody lodowe na klasycznych “żużlówkach” w Polsce. Pomysłodawcą tamtej imprezy był Jacek Gollob. Inicjatywę od niego przejął natomiast Sławomir Drabik, który postanowił zorganizować podobny turniej na lodowisku w Częstochowie i co najważniejsze dopiął swego.

Według wstępnych ustaleń Speedway Gala Lodowa w mieście “świętej wieży” miała zostać rozegrana 21 grudnia 2001 roku. Niestety na przeszkodzie stanęły wówczas fatalne warunki atmosferyczne na polskich drogach, przez które wielu zawodników nie było w stanie dojechać na imprezę. W efekcie zawody trzeba było przełożyć na 10 stycznia 2002 roku.

Tym razem już nic nie stanęło żużlowcom na przeszkodzie i turniej rozegrano bez większych problemów. Co najważniejsze, wzbudził on ogromne zainteresowanie wśród częstochowskich kibiców, którzy mimo przeraźliwego zimna szczelnie wypełnili lodowisko i w zdecydowanej większości dotrwali do samego końca rywalizacji. Historyczną, bo pierwszą Galę Lodową wygrał wtedy Tomasz Gollob. Drugie miejsce zajął Piotr Protasiewicz, który w dodatkowym biegu pozostawił za swoimi plecami organizatora turnieju, Sławomira Drabika.

Warto w tym miejscu wspomnieć, iż pierwsza edycja Speedway Gali Lodowej w Częstochowie jako jedyna przeprowadzona została na zasadach 20-biegowego turnieju indywidualnego. W następnych dwunastu imprezach rozgrywano bowiem 14-biegowe zawody z udziałem dwunastu jeźdźców, natomiast w ubiegłym roku trzynastu żużlowców rywalizowało w 15-tu wyścigach.

Po roku przerwy gala ponownie składać będzie się z 14-tu gonitw. Fazę zasadniczą stanowić będą pierwsze 12 wyścigów. Kolejny bieg będzie barażem dla jeźdźców z miejsc 3-6, natomiast w finałowej gonitwie wystartują dwaj najskuteczniejsi żużlowcy po części zasadniczej oraz dwaj triumfatorzy repasażu.

Sławomir Drabik (w środku) jest pomysłodawcą zimowego ścigania w naszym mieście, a poza tym najskuteczniejszym jeźdźcem częstochowskiej gali w jej całej historii. Na najwyższym stopniu podium tej imprezy plasował się bowiem aż siedmiokrotnie.

Pierwszych 12 edycji zimowego ścigania w Częstochowie organizowała żywa legenda Włókniarza, czyli wspomniany już Sławomir Drabik. Wychowanek naszego klubu stał się zresztą istnym dominatorem tej imprezy. Na obiekcie położonym przy ulicy Boya-Żeleńskiego “Slammer” triumfował wszak aż siedmiokrotnie. Po zakończeniu przez niego kariery pałeczkę po nim przejął syn, Maksym, który na częstochowskiej tafli okazał się najlepszy w 2014 roku. Sezon później Drabik junior trafił natomiast do wrocławskiej Sparty, która zakazuje swoim zawodnikom startów w tego typu imprezach. W związku z tym główny sprawca całego zamieszania zaniechał organizacji zimowych zawodów.

Gala Lodowa nie zniknęła jednak z kalendarza częstochowskich imprez sportowych. W 2015 roku w roli jej organizatora wystąpił bowiem Hubert Łęgowik, a w ubiegłym roku zawody przeprowadził Włókniarz Częstochowa. Również 28. stycznia nasz klub podejmie się roli organizatora tej tradycyjnej już imprezy w naszym mieście.

Oprócz wspomnianych już: Tomasza Golloba (1 zwycięstwo), Sławomira (7) i Maksa Drabików (1) na najwyższym stopniu podium na lodowisku przy ulicy Boya Żeleńskiego stawali także: Adrian Miedziński (1), Piotr Świderski (2) oraz Artur Czaja (2). Sympatyczny “Józek” zresztą od kilku sezonów dzieli i rządzi na krajowych taflach i również w tym roku wydaje się głównym faworytem do triumfu w XV Gali Lodowej o Puchar Prezydenta Miasta Częstochowy. Zadania ułatwiać nie będzie mu jednak pozostała jedenastka uczestników, spośród których warto wyróżnić chociażby Mateusza Kowalczyka, czy też Wojciecha Lisieckiego.

Podium ubiegłorocznej edycji. Stoją od lewej: Mateusz Kowalczyk, Artur Czaja i Ronny Weis.

Triumfatorzy dotychczas rozegranych edycji częstochowskiej Gali Lodowej:

I edycja – 10.01.2002
1. Tomasz Gollob
2. Piotr Protasiewicz
3. Sławomir Drabik

II edycja – 07.12.2003
1. Sławomir Drabik
2. Piotr Dym
3. Mirosław Kowalik

III edycja – 11.12.2004
1. Sławomir Drabik
2. Sebastian Ułamek
3. Mirosław Kowalik

IV edycja – 17.12.2005
1. Sławomir Drabik
2. Sebastian Ułamek
3. Tomasz Jędrzejak

V edycja – 15.12.2006
1. Adrian Miedziński
2. Sebastian Ułamek
3. Sławomir Drabik

VI edycja – 15.12.2007
1. Piotr Świderski
2. Mateusz Kowalczyk
3. Tomasz Jędrzejak

VII edycja – 14.12.2008
1. Sławomir Drabik
2. Piotr Świderski
3. Mateusz Kowalczyk

VIII edycja – 23.01.2010
1. Sławomir Drabik
2. Adrian Miedziński
3. Michał Szczepaniak

IX edycja – 29.01.2011
1. Sławomir Drabik
2. Artur Czaja
3. Szymon Kiełbasa

X edycja – 21.01.2012
1. Sławomir Drabik
2. Adrian Miedziński
3. Artur Czaja

XI edycja – 19.01.2013
1. Piotr Świderski
2. Artur Czaja
3. Szymon Kiełbasa

XII edycja – 22.02.2014
1. Maksym Drabik
2. Marcin Sekula
3. Ronny Weis

XIII edycja – 21.02.2015
1. Artur Czaja
2. Sebastian Ułamek
3. Marcel Kajzer

XIV edycja – 13.02.2016
1. Artur Czaja
2. Mateusz Kowalczyk
3. Ronny Weis