Nice Cup: Gruchalski i Świącik powalczą w Rawiczu

Tegoroczny cykl Nice Cup rozpocznie się 2-ego lipca w Rawiczu. W tym roku zaplanowano 7 rund eliminacyjnych dla najmłodszych zawodników, którzy nie mają zbyt często możliwości zaprezentowania swoich umiejętności w trakcie ligowych zawodów. Finałowy turniej, który będzie jednocześnie V Memoriałem Władysława Pietrzaka, odbędzie się na początku października w Świętochłowicach.

Zawody z cyklu Nice Cup mają przede wszystkim na celu wsparcie procesu szkolenia i umożliwienie podnoszenia umiejętności głównie przez zawodników, którzy nie mają częstej okazji do startu w zawodach ligowych. Turnieje adresowane są przede wszystkim do najmłodszych zawodników, którzy dopiero rozpoczęli swoją przygodę ze sportem żużlowym, wracają po kontuzjach lub mają problem z załapaniem się do składu drużyny po przekroczeniu wieku juniora. W tegorocznym cyklu startować mogą zawodnicy do 23-ego roku życia (również obcokrajowcy). – W naszej opinii problem szkolenia w Polsce to nie tylko kwestia przejścia z wieku juniora do grona seniorów. Obecnie w Polsce co trzeci zawodnik po uzyskaniu licencji kończy czynną karierę, z różnych względów, już po roku lub dwóch latach. Odnoszę wrażenie, że tacy zawodnicy nie dostają wielu szans, żeby pokazać swoje umiejętności i przez to często zbyt szybko rezygnują i kończą karierę – mówi Wojciech Jankowski, Marketing Manager w Nice Polska, organizator cyklu.

Nice Cup ma być uzupełnieniem piramidy szkoleniowej w polskim sporcie żużlowym. Z założenia zawodnicy powinni najpierw pokazać swoje umiejętności w tego typu treningowych zawodach, a w kolejnym kroku brać udział w zgrupowaniach zaplecza kadry juniorów. Cykl organizowany jest przez sponsora tytularnego Nice PLŻ – firmę Nice we współpracy z Główną Komisją Sportu Żużlowego. Każde zawody odbywają się według formuły znanej z cyklu Speedway European Championships. W zawodach startuje 16 zawodników; po klasycznym 20-biegowym turnieju odbywa się bieg barażowy, a następnie bieg finałowy. Punkty uczestników po każdej rundzie są sumowane. Po rozegraniu ostatniej rundy eliminacyjnej 14 najlepszych zawodników awansuje do wielkiego finału, który odbędzie się w październiku w Świętochłowicach. Zawody będą jednocześnie V Memoriałem Władysława Pietrzaka.

Początek tegorocznych zmagań w sobotę (2.07.2016 r.) na torze w Rawiczu. W tym roku zrezygnowano z podziału na dwie grupy eliminacyjne – wszyscy uczestnicy rywalizować będą razem. Zwycięzca całego cyklu tradycyjnie otrzyma stypendium na sezon 2017 ufundowane przez firmę Nice. W poszczególnych turniejach dla najlepszych przygotowano pamiątkowe puchary. W 2014 roku cykl Nice Cup wygrał Adrian Gała, a rok później Sergiej Łogaczow.

Lista startowa I rundy Nice Cup w Rawiczu:
1. Patryk Beśko (Wybrzeże Gdańsk)
2. Wiktor Lis (Unia Leszno)
3. Michał Gruchalski (Włókniarz Częstochowa)
4. Artjoms Trofimovs (Lokomotive Daugavpils)
5. Mateusz Danielewicz (GKM Grudziądz)
6. Hubert Czerniawski (Stal Gorzów)
7. Kamil Brzeziński (KM Cross Lublin)
8. Patryk Fajfer (GKM Grudziądz)
9. Mateusz Burzyński (Falubaz Zielona Góra)
10. Bartosz Świącik (Włókniarz Częstochowa)
11. Alan Szczotka (Stal Gorzów)
12. Aureliusz Bieliński (Wybrzeże Gdańsk)
13. Marcin Turowski (KS Toruń)
14. Damian Pawliczak (Falubaz Zielona Góra)
15. Jevgenijs Kostigovs (Lokomotive Daugavpils)
16. Emil Peroń (KM Cross Lublin)
17. Krystian Włodarczyk (KM Cross Lublin)