“Warszawski” Holender w Częstochowie

Pod koniec ubiegłego tygodnia do naszego zespołu dołączył Geert Bruinsma. 20-letni Holender związał się z nami umową „warszawską”. W związku z tym nie będzie brany pod uwagę przy ustalaniu składu ligowego „biało-zielonych”. Umowa z Włókniarzem Częstochowa ułatwi mu jednak starty w imprezach towarzyskich w naszym kraju.

Holender, Geert Bruinsma podpisał kontrakt "warszawski" z naszym klubem.

Holender, Geert Bruinsma podpisał kontrakt “warszawski” z naszym klubem.

– Geert był u nas na dwóch treningach w ubiegłym roku i jak na Holendra radził sobie całkiem przyzwoicie. Ostatnio odezwał się do nas i poprosił o kontrakt „warszawski”. Nic nas on nie kosztował, więc postanowiliśmy mu pomóc. Oczywiście nie ma jakichkolwiek szans, aby Geert załapał się do naszej drużyny, ale dzięki tej umowie bez problemów będzie mógł szukać sobie startów w naszym kraju w imprezach indywidualnych. Bez kontraktu mógłby natomiast występować wyłącznie w zawodach zgłoszonych do kalendarza FIM lub FIM Europe, a te organizowane są niezwykle rzadko – o kulisach kontraktu mówi trener Włókniarza, Józef Kafel.

Geert Bruinsma to mało znany zawodnik w naszym kraju. 20-latek urodził się i mieszka w miejscowości Heerenveen w północnej Holandii. Do żużla trafił dosyć przypadkowo.

– Trenowałem motocross, ale kiedy usłyszałem od mojego kolegi z drużyny hokejowej o żużlu, to postanowiłem spróbować swoich sił w tym sporcie – informuje młodzian i wymienia swoje największe sukcesy: – Zająłem czwartą pozycję w zawodach młodzieżowych w Niemczech. Ponadto w 2014 roku wygrałem turniej “Veenoord Bokaal”. Ta impreza przeznaczona jest dla najlepszych zawodników w moim kraju.

Geert Bruinsma (z prawej) podczas treningu na torze w Częstochowie.

Geert Bruinsma (z prawej) podczas treningu na torze w Częstochowie.

Holender w ubiegłym roku w Częstochowie spędził 2 sierpniowe dni, które przeznaczył na treningi na owalu przy ulicy Olsztyńskiej. Jakie ma wspomnienia z tej wizyty?

– Ludzie we Włókniarzu byli bardzo mili i pomocni dla mnie i mojego taty. Duże wrażenie zrobił na mnie także stadion, który prezentuje się okazale i jest bardzo nowoczesny – mówi Geert Bruinsma.

20-latek liczy, że będzie miał okazję do częstych występów w towarzyskich imprezach w naszym kraju. Dodatkowo w sezonie 2016 zamierza startować w zawodach w swoim kraju oraz w Niemczech.

Geert Bruinsma (z lewej) w ostatnią sobotę wywalczył Puchar Holandii w hokeju na lodzie.

Geert Bruinsma (z lewej) w ostatnią sobotę wywalczył Puchar Holandii w hokeju na lodzie.

Co ciekawe, Bruinsma oprócz jazdy na żużlu gra także zawodowo w hokeja na lodzie i w tej dyscyplinie sportu radzi sobie bardzo dobrze. Tydzień temu wspólnie ze swoją drużyną wywalczył bowiem Puchar Holandii.

– W zimę gram w hokeja na lodzie dla drużyny z mojego miasta Unis Flyers Heerenveen. W tym roku jestem członkiem pierwszego zespołu. Występujemy w najwyższej możliwej klasie rozgrywkowej w Holandii. W tym roku radzimy sobie naprawdę dobrze. Awansowaliśmy do finału Pucharu Holandii i wygraliśmy go. To nasz największy sukces od 2002 roku – zakończył Geert Bruinsma.