Leon Madsen

Narodowość :Dania
Data urodzenia :5.09.1988
Licencja :
Starty w Polsce :
 • Punkty
 • Meczy
 • Biegów
 • Średnia biegowa
 • 3 punkty
 • 2 punkty
 • 1 punkt
 • 0 punktów
 • Zwycięstwa (%)
 • Średnia domowa
 • Średnia na wyjeździe
 • Zwycięstwa parowe (%)
 • Wykluczenia

Na świat przyszedł 5 września 1988 roku w Vejle – duńskim mieście portowym. Podobnie jak w przypadku większości skandynawskich zawodników ostatnich dwóch dekad swoją przygodę z żużlem rozpoczął od miniżużla. W tej dziecięcej odmianie speedwaya radził sobie zresztą wyśmienicie, był wszak reprezentantem Danii do lat szesnastu, a dodatkowo w 2001 roku na torze w Vojens triumfował w zawodach Gold Trophy 80cc. W finale miniżużlowych indywidualnych mistrzostw świata wystartował również sezon później. Na minitorze w szwedzkiej Kumli ostatecznie wywalczył srebrny medal – musiał uznać wyższość jedynie dobrze znanego pod Jasną Górą Nicolaia Klindta.

Od 2004 r. startuje na torach klasycznych. W okresie młodzieżowym nie odniósł jednak spektakularnych sukcesów. Na wyróżnienie zasługuje tylko fakt jego występu w finale drużynowych mistrzostw świata juniorów w 2009 roku na torze w Gorzowie Wielkopolskim. Wówczas Madsen zapisał przy swoim nazwisku 11 punktów i wraz z reprezentacją Danii wywalczył srebrny medal, ustępując miejsca jedynie Polakom.

W polskiej lidze zadebiutował w 2006 roku. Wystartował wtedy w dwóch spotkaniach w barwach GKM-u Grudziądz, ale spisał się przeciętnie. Na pierwszoligowych torach wywalczył tylko 6 punktów. Na kolejny start nad Wisłą musiał poczekać do 2008 roku, kiedy trafił do wrocławskiej Sparty. W dwóch spotkaniach na ekstraligowych owalach zapisał jednak przy swoim nazwisku zaledwie 2 oczka.

Przełomowy dla Madsena w polskiej lidze okazał się rok 2009, od tego momentu jest on bowiem ważnym ogniwem swoich zespołów. We wspominanej Sparcie ostatecznie startował do końca sezonu 2010. Później trafił do Unii Tarnów, gdzie spędził 5 lat (2011-13 i 2015-16). Z Jaskółkami święcił zresztą największe triumfy, w 2012 roku wspólnie z tym zespołem wywalczył wszak tytuł drużynowego mistrza Polski, a przez kolejne dwa sezony plasował się na najniższym stopniu podium najważniejszych zmagań żużlowych w naszym kraju.

Dodatkowo w sezonie 2014 występował w gdańskim Wybrzeżu, a od początku 2017 roku w rozgrywkach PGE Ekstraligi reprezentuje barwy Włókniarza Częstochowa. Duńczyk bardzo szybko wkomponował się w nasz zespół i wyrósł na jednego z jego liderów. Był czwartym zawodnikiem sezonu 2017 pod względem skuteczności w najsilniejszej lidze świata. Dodatkowo w sierpniu tego samego roku na torze w Gdańsku triumfował w Międzynarodowych Indywidualnych Mistrzostwach Ekstraligi.

Jeszcze lepiej było w sezonie 2018, gdyż Madsen poprawił swoją średnią biegową i stał się drugą siłą najsilniejszej ligi świata. Dodatkowo triumfował w cyklu SEC i wywalczył tym samym tytuł indywidualnego mistrza Europy. Udane występy w powyższych zmaganiach zaowocowały przyznaniem mu dzikiej karty na starty w cyklu Grand Prix 2019. Był to dla Madsena debiut w tych prestiżowych rozgrywkach jako pełnoprawnego uczestnika. Wcześniej w zmaganiach o tytuł indywidualnego mistrza świata wystartował jednak w sześciu turniejach. Z dzikimi kartami zapisał na swoim koncie 33 punkty.

Sezon 2019 okazał się najlepszym w dotychczasowej karierze Madsena. Kapitan naszej drużyny okazał się bowiem najskuteczniejszym zawodnikiem PGE Ekstraligi i dodatkowo z ekipą Włókniarza sięgnął po brązowy medal drużynowych mistrzostw Polski. Mimo walki z kontuzją i w efekcie pauzą w jednej rundzie, nieźle spisał się w cyklu SEC, w którym wywalczył brązowy medal. Jeszcze lepiej wypadł w Grand Prix. Mimo debiutu w tym elitarnym cyklu, walczył bowiem jak na lwa przystało i w końcowej klasyfikacji zajął wysokie – drugie miejsce. Ostatecznie Duńczyk wywalczył więc tytuł indywidualnego wicemistrza świata, ustępując wyłącznie Bartoszowi Zmarzlikowi.

Z najważniejszych sukcesów Leona Madsena w sezonie 2020 należy wymienić srebrny medal Indywidualnych Mistrzostw Europy. Ponadto na torze w Toruniu stanął na najniższym stopniu podium PGE Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostw Ekstraligi.

Poza tym, że startował w Polsce i w swojej ojczyźnie, Duńczyk zaliczył również występy w ligach szwedzkiej, niemieckiej i angielskiej. W kolebce europejskiego speedwaya w latach 2009-10 reprezentował barwy Poole Pirates.

Od sezonu 2018 Leon Madsen jest kapitanem Eltrox Włókniarza Częstochowa. Ciekawostką jest fakt, że od kilku lat jest stałym bywalcem naszego kraju, razem z wybranką serca – Magdaleną mieszka bowiem w Gdyni. W 2019 roku na świat przyszła ich córeczka – Marika.