Fredrik Lindgren

Narodowość :Szwecja
Data urodzenia :15.09.1985
Licencja :
Starty w Polsce :
 • Punkty
 • Meczy
 • Biegów
 • Średnia biegowa
 • 3 punkty
 • 2 punkty
 • 1 punkt
 • 0 punktów
 • Zwycięstwa (%)
 • Średnia domowa
 • Średnia na wyjeździe
 • Zwycięstwa parowe (%)
 • Wykluczenia

Fredrik Lindgren urodził się 15 września 1985 roku w Örebro.  Pochodzi z żużlowej rodziny, gdyż sport ten uprawiał jego ojciec – Tommy. W lewo ściga się także jego młodszy brat – Ludvig, ale nie może on się poszczycić takimi osiągnięciami jak „Fredka”.

Żużlowiec Włókniarza Częstochowa pierwsze sukcesy zaczął notować w gronie juniorów. W 2002 roku po raz pierwszy w karierze awansował do finału indywidualnych mistrzostw świata juniorów. Na torze w czeskich Slanach pełnił jednak wyłącznie funkcję rezerwowego i nie dane mu było zaprezentować się przed publicznością. Sezon później był już pełnoprawnym uczestnikiem zawodów i w szwedzkiej Kumli brązowy medal przegrał w biegu barażowym z Rafałem Szombierskim. Na podium tych rozgrywek znalazł się dopiero w 2005 roku, kiedy w Wiener Neustadt musiał uznać wyższość jedynie Krzysztofa Kasprzaka oraz Tomáša Suchánka. Lindgren był jednym z faworytów juniorskiego czempionatu w 2006 roku. Na owalu w Terenzano wygrał zresztą rundę zasadniczą, ale w biegu finałowym zaliczył upadek i jego marzenia o tytule mistrzowskim w jednym momencie prysły niczym mydlana bańka.

Udane występy w IMŚJ to nie koniec jego sukcesów w kategorii młodzieżowej, w 2002 roku w łotewskim Daugavpils wywalczył bowiem brązowy medal indywidualnych mistrzostw Europy juniorów. Ponadto dwukrotnie (2005 i 2006) z reprezentacją Szwecji wywalczył srebrne krążki drużynowych mistrzostw świata juniorów.

Fredrik Lindgren może się poszczycić także wieloma sukcesami w zawodach seniorskich. W 2002 roku z dziką kartą zadebiutował w Grand Prix Szwecji, od sezonu 2008, z przerwą w 2015 roku, jest natomiast stałym uczestnikiem tego elitarnego cyklu. Do tej pory dwudziestokrotnie stawał na podium poszczególnych zawodów, a czterokrotnie je wygrywał. Pierwsze jego zwycięstwo miało miejsce podczas Grand Prix Szwecji 26 maja 2012 roku w Göteborgu, w 2017 roku był najlepszy na PGE Narodowym w Warszawie, a 2018 roku triumfował w Pradze, a w ostatnim sezonie w Målilli. Najlepiej w końcowej klasyfikacji tego prestiżowego cyklu wypadł w sezonie 2018, Szwed zaliczył bowiem swoje magnum opus i ostatecznie wywalczył brązowy medal indywidualnych mistrzostw świata. Na koniec zmagań w 2018 roku musiał uznać wyższość wyłącznie Taia Woffindena oraz Bartosza Zmarzlika. Wynik ten powtórzył również w sezonie 2020.

Szwed od wielu lat jest podporą reprezentacji narodowej swojego kraju. Razem z ekipą Trzech Koron wywalczył aż dziewięć medali w Drużynowym Pucharze Świata: jeden złoty, trzy srebrne oraz aż pięć brązowych. Ten z najcenniejszego kruszcu zawisł na jego szyi 14 czerwca 2015 roku w duńskim Vojens. Wówczas Szwedzi wywalczyli 34 punkty, z czego 11 padło łupem „Fredki”.

W polskiej lidze Lindgren zadebiutował w 2004 roku w barwach pierwszoligowego wówczas GKM-u Grudziądz. Wziął wtedy udział tylko w jednym spotkaniu, wywalczył razem z bonusem 7 oczek i na kolejny start musiał poczekać aż do sezonu 2006. Wówczas podpisał kontrakt z Falubazem Zielona Góra, w którego barwach startował przez 5 lat. Podczas występów z Myszką Miki na piersi wywalczył m.in. złoty medal drużynowych mistrzostw Polski (2009). W kolejnych sezonach w naszych rozgrywkach reprezentował następujące zespoły: Unia Tarnów (2011), Sparta Wrocław (2012), Unia Leszno (2013), Wybrzeże Gdańsk (2014), Lokomotiv Daugavpils (2015-16) oraz ROW Rybnik (2017). Od sezonu 2018 w PGE Ekstralidze broni natomiast barw Włókniarza Częstochowa i przyznać należy, że bardzo szybko zaaklimatyzował się w biało-zielonych barwach, szczególnie w początkowej fazie pierwszego sezonu z Lwem na piersi był rewelacją PGE Ekstraligi. Kapitalna dyspozycja sprawiła, że bardzo szybko okrzyknięto go „kosmicznym” Szwedem.