Nasi rywale – Betard Sparta Wrocław 2023
Czas oczekiwania na sezon 2023, to idealny moment na powrót cyklu “Nasi rywale“. Przypomnijmy, że przedstawiamy w nim drużyny, z którymi Włókniarz będzie rywalizował w nadchodzącej kampanii w PGE Ekstralidze. W dzisiejszym artykule zaglądamy do obozu Betard Sparty Wrocław. W ocenie Spartan pomogła nam Julia Pożarlik – dziennikarka Przeglądu Sportowego.
Wrocławianie kampanię 2022 zakończyli na 5. miejscu. Po 14 spotkaniach podopieczni Dariusza Śledzia wywalczyli 17 punktów, na które złożyły się: 3 “oczka” bonusowe, 6 zwycięstw, 2 remisy i 6 porażek. W ćwierćfinałach Sparta zmierzyła się z częstochowskim Włókniarzem. W dwumeczu lepsze okazały się Lwy, które zwyciężyły we Wrocławiu 46:44, a pod Jasną Górą 52:38 (w dwumeczu 98:82 dla Włókniarza). Jako ciekawostkę dodajmy fakt, że Biało-Zieloni również dwukrotnie pokonali Spartę w trakcie fazy zasadniczej (52:38 w Częstochowie, 49:41 we Wrocławiu).
Na przestrzeni całego sezonu najskuteczniejszym zawodnikiem Betard Sparty był kapitan i wychowanek – Maciej Janowski. Popularny “Magic” ze średnią biegową na poziomie 2,198 zajął 7. miejsce w rankingu zawodników. Udany rok mieli również Brytyjczycy, czyli Tai Woffinden (1,926/16. miejsce w rankingu) i Daniel Bewley (1,837/20. miejsce w rankingu). Ponadto żółto-czerwone barwy reprezentowali: Gleb Czugunow (1,457), Michał Curzytek (0,605) oraz Bartłomiej Kowalski (1,459).
– Na 5. miejsce Sparty w minionych rozgrywkach na pewno wpłynął brak Artioma Łaguty. Pamiętamy przecież mecze z sezonu 2021, kiedy to Artiom był bardzo ważnym ogniwem wrocławian, między innymi w spotkaniach z Włókniarzem. Wówczas Sparta potrafiła wygrywać. W zeszłym roku wszystko zwyciężył z kolei Włókniarz. Nie twierdzę, by wrocławianom brakowało siły, niemniej nieobecność Łaguty powodowała, że Sparcie brakowało punktów. Ta 5. lokata nie jest dla nich satysfakcjonująca, ale myślę też, że duży wpływ na to wszystko miała forma Taia Woffindena – powiedziała Julia Pożarlik.
– Wspominając spotkania Włókniarza ze Spartą w sezonie 2022 należy powiedzieć o dobrej dyspozycji Biało-Zielonych, którzy drugi sezon z rzędu jechali praktycznie tym samym składem. Mogło się to przełożyć na lepsze dogadanie się ze sprzętem, czy nawierzchnią toru, dzięki czemu te mecze kończyły się dla częstochowian bardzo korzystnie – dodała.
W trakcie listopadowego “okienka transferowego” Sparta sprowadziła do swojego zespołu wychowanka Unii Leszno – Piotra Pawlickiego, który w sezonie 2022 jeszcze jako Byk wykręcił średnią biegową na poziomie 1,820. Drugim, a zarazem najważniejszym wzmocnieniem wrocławian jest powrót po zawieszeniu Artioma Łaguty. W szeregach ekipy Dariusza Śledzia pozostali: Maciej Janowski, Tai Woffinden oraz Daniel Bewley. Ten ostatni na przestrzeni kilku minionych sezonów znacznie poprawił swoje wyniki. Najlepszym tego przykładem jest 6. miejsce w klasyfikacji generalnej cyklu FIM Speedway Grand Prix (indywidualne zwycięstwa w Cardiff i Wrocławiu).
– Wschodzącą gwiazdą Sparty jest zdecydowanie Daniel Bewley. Jest to zawodnik, który z roku na rok jest coraz lepszy. Przypominam sobie jego kontuzję z minionego sezonu, kiedy to wypadł poza tor. Mimo to “Dan” powrócił i radził sobie bardzo dobrze. Mam wrażenie, że jest to typ takiego “walczaka”, który wstaje, otrzepuje kurz z kombinezonu i “śmiga” dalej. Jeśli chodzi o transfery do klubu, to powiewem świeżości będzie obecność Piotrka Pawlickiego. Dla kibiców to również będzie coś nowego. Pamiętajmy, że Piotrek jest świetnym zawodnikiem i liczę na jego “odrodzenie”. Myślę, że w Sparcie będzie miał do tego odpowiednie warunki. Pomocna dla niego powinna być obecność u boku Maćka Janowskiego. Pawlicki na pewno jest w stanie dać Sparcie lepsze miejsce, aniżeli “5” w ostatnim sezonie – wyjaśniła dziennikarka Przeglądu Sportowego.
Przechodząc do infrastruktury wrocławskiego klubu chyba żadnemu sympatykowi “czarnego sportu” nie trzeba przedstawiać przebudowanego kilka lat temu Stadionu Olimpijskiego. Wielofunkcyjny obiekt znajdujący się przy ulicy Paderewskiego 35 może pomieścić 13 000 kibiców, a jego długość wynosi 352 metry (szerokość prostej startowej i prostej przeciwległej – 12 metrów, szerokość na łukach; 1. łuk – 16,6 m, 2. łuk – 15,2 m). Rekord toru należy z kolei do Taia Woffidena. Wynosi 60,06 sekundy i został ustanowiony 16 sierpnia 2020 roku.
W nadchodzącym sezonie 2023 Lwy ze Spartanami zmierzą się co najmniej dwukrotnie. Będzie to miało miejsce w ramach fazy zasadniczej najlepszej ligi na świecie, czyli PGE Ekstraligi. Pierwsze spotkanie odbędzie się 30 kwietnia (niedziela, 4. kolejka) we Wrocławiu. Rewanż na Arenie zielona-energia.com w Częstochowie zaplanowano z kolei na 2 lipca (niedziela, 11. kolejka). Patrząc na składy obu ekip, kibiców czekają niewątpliwie bardzo ciekawe widowiska!
– Żużlowe “dream teamy” na przysłowiowym papierze prezentują się znakomicie, natomiast nie wiemy jak to wszystko będzie wyglądało w rzeczywistości. Mimo wszystko myślę, że Sparta Wrocław jest głodna sukcesów, tym bardziej, że ostatnie 5. miejsce było dla nich straszną wpadką w porównaniu do roku 2021, kiedy to zdobyli mistrzostwo. Spodziewam się, że tegoroczna walka o złoto może się rozegrać właśnie pomiędzy Spartą a Włókniarzem. Wydaje mi się, że Motor będzie miał trudności z obronieniem tytułu. Oczywiście będą w czołówce, jednak zastanawiam się czy będą w stanie obronić tytuł. Ja w finale widzę Wrocław i Częstochowę! – zakończyła nasza rozmówczyni.
Kadra Betard Sparty Wrocław na sezon 2023:
Seniorzy:
🇵🇱 Maciej Janowski (31 l.)
🇵🇱 Artiom Łaguta (32 l.)
🇵🇱 Piotr Pawlicki (28 l.)
🇬🇧 Tai Woffinden (32 l.)
U-24:
🇬🇧 Connor Bailey (20 l.)
🇬🇧 Daniel Bewley (23 l.)
🇩🇪 Lukas Fienhage (23 l.)
🇱🇻 Francis Gusts (20 l.)
🇦🇺 Luke Killeen (17 l.)
🇩🇰 Marius Nielsen (22 l.)
🇨🇿 Jaroslav Vanicek (16 l.)
Juniorzy:
🇵🇱 Kacper Andrzejewski (15 l.)
🇵🇱 Bartłomiej Kowalski (20 l.)
🇵🇱 Mateusz Panicz (18 l.)
🇵🇱 Dawid Rybak (18 l.)
🇵🇱 Jakub Wiatrowski (18 l.)
Trenerzy (sztab szkoleniowy):
🇵🇱 Dariusz Śledź (53 l.)
🇺🇸 Greg Hancock (52 l.)
🇵🇱 Sławomir Drabik (56 l.)
🇵🇱 Rafał Okoniewski (43 l.)
Medale (wszystkie lata w Drużynowych Mistrzostwach Polski):
Złote – 5
Srebrne – 10
Brązowe – 10
Wyniki w PGE Ekstralidze (od 2007 roku):
Zwycięstwa – 120
Remisy – 19
Porażki – 143
Ostatnie 5 sezonów:
2022 – 5. miejsce (PGE Ekstraliga)
2021 – 1. miejsce (PGE Ekstraliga)
2020 – 3. miejsce (PGE Ekstraliga)
2019 – 2. miejsce (PGE Ekstraliga)
2018 – 3. miejsce (PGE Ekstraliga).