Bartłomiej Kowalski

Narodowość :Polska
Data urodzenia :4.03.2002
Licencja :2017
Starty w Polsce :
 • Punkty
 • Meczy
 • Biegów
 • Średnia biegowa
 • 3 punkty
 • 2 punkty
 • 1 punkt
 • 0 punktów
 • Zwycięstwa (%)
 • Średnia domowa
 • Średnia na wyjeździe
 • Zwycięstwa parowe (%)
 • Wykluczenia

Urodził się 4 marca 2002 roku w Tarnowie. Od najmłodszych lat był zafascynowany motocyklami i w efekcie trafił do szkółki miniżużlowej w Uczniowskim Klubie Sportowym „Jaskółki Tarnów”. Właśnie tam pod bacznym okiem trenera Mirosława Cierniaka stawiał pierwsze kroki w tym sporcie.

Po miniżużlowym epizodzie trafił do Akademii Żużlowej Janusza Kołodzieja. Jako wychowanek tego klubu w maju 2017 roku przebrnął przez egzamin na certyfikat „Ż”, dwa miesiące później natomiast został wypożyczony do Speedway Wandy Kraków. Niestety ze względu na młody wiek nie mógł startować w rozgrywkach ligowych. Szlify za to zbierał w szeregu imprez młodzieżowych. W pierwszym sezonie startów na wyróżnienie zasługują przede wszystkim jego występy w cyklu Nice Cup. Wziął wówczas udział w czterech rundach tych zmagań (rozegrano w sumie siedem imprez) i zgromadził na swoim koncie 31 oczek. Najlepszy występ zanotował na dobrze mu znanym torze w Krakowie, gdzie wywalczył miejsce na najniższym stopniu podium. W końcowej klasyfikacji zajął natomiast wysokie szóste miejsce.

Mimo młodego wieku w sezonie 2018 stał się liderem formacji juniorskiej w Wandzie Kraków. Na pierwszoligowych torach odjechał czterdzieści trzy wyścigi, w których z bonusami zapisał przy swoim nazwisku 33 punkty. Taka zdobycz dała mu średnią biegopunktową rzędu 0,767. Najlepszy występ zanotował w domowym meczu krakowian z ekipą z Daugavpils, w starciu z Łotyszami młodzieżowiec wywalczył bowiem 8 punktów oraz bonus.

Na zakończenie 2018 roku wystartował w otwartych indywidualnych mistrzostwach Śląska. Na częstochowskim torze spisał się przyzwoicie, przywoził za swoimi plecami bardziej doświadczonych rywali i z dorobkiem 8 oczek został sklasyfikowany na ósmej lokacie. Udany występ pod Jasną Górą sprawił, że tarnowianin znalazł się w kręgu zainteresowań działaczy Włókniarza. Młodzian postawił ostatecznie parafować umowę ze Stalą Rzeszów. Klub ten stracił jednak licencję na występy w rozgrywkach ligowych i Kowalski znów stał się wolnym zawodnikiem. Wówczas o jego pozyskanie walkę stoczyły KS Toruń i właśnie nasz klub, do którego junior finalnie trafił.

W sezonie 2019 Bartłomiej Kowalski tylko raz znalazł się w składzie na mecz ligowy Włókniarza Częstochowa. Miało to miejsce w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie jednak 17-latek pełnił wyłącznie funkcję rezerwowego. Mimo że nie startował w PGE Ekstralidze, to młodzian nie mógł narzekać na brak jazdy, regularnie występował wszak w imprezach rangi drużynowych mistrzostw Polski juniorów. W rozgrywkach tych był ważnym ogniwem biało-zielonych i w sierpniu na torze w Gorzowie wspólnie z Michałem Gruchalskim i Jakubem Miśkowiakiem wywalczył brązowy medal młodzieżowych mistrzostw Polski par klubowych, a we wrześniu sięgnął po srebro w młodzieżowych mistrzostwach Polski par klubowych.

Nieźle w imprezach młodzieżowych radził sobie także w 2020 roku. Wspólnie z zespołem biało-zielonych wywalczył bowiem srebrne medale Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów i Młodzieżowych Mistrzostw Polski Par Klubowych oraz drugą pozycję w Lidze Juniorów. Z niezłym skutkiem w ramach gościa startował także w drugoligowych Wilkach Krosno.